PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamiczne zmiany w cenach za nocleg w polskich hotelach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 kwi 2014 09:59

W marcu podróżujący służbowo płacili więcej za noclegi w hotelach pięcio- i trzygwiazdkowych, gdzie średnia cena za dobę wzrosła w porównaniu marca 2013. Nadal najczęstszym celem biznesowych wyjazdów jest województwo mazowieckie, które utrzymuje pozycję lidera, rośnie za to liczba podróży do województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

REKLAMA

Średnie ceny za dobę w największych polskich miastach w porównaniu do cen z marca 2013r. odnotowują dynamiczne zmiany. I tak, na przykład w Poznaniu średnia cena za pokojonoc wzrosła o 21 proc. do poziomu 271 zł, a w Katowicach spadła o 13 proc. do 205 zł.

Osoby podróżujące służbowo w marcu chętniej wybierały nocleg w hotelach czterogwiazdkowych, na które decydował się co czwarty klient. W tej kategorii odnotowano wzrost złożonych rezerwacji o 1,2 proc.. Nadal blisko połowa (47 proc.) podróżujących w interesach bookuje noclegi w hotelach trzygwiazdkowych, których udział pozostaje praktycznie na niezmienionym poziomie.

Wśród osób podróżujących prywatnie największy, bo ponad 6 proc. spadek zainteresowania w porównaniu do ubiegłego roku odnotowały hotele pięciogwiazdkowe. Co ciekawe, wzrosty notują obiekty jedno- i dwugwiazdkowe, które wspólnie stanowią ponad 20 proc. wszystkich rezerwacji.

Podróżujący biznesowo stawiają na rezerwacje z wyprzedzeniem kilkudniowym i praktycznie czas wyprzedzenia zwiększył się w niemal wszystkich kategoriach hoteli o jeden do trzech dni. Z tygodnia do sześciu dni spadło wyprzedzenie składanych rezerwacji w obiektach z czterema gwiazdkami.

Statystyki pokazują, że wybierając się prywatnie na wyjazd, o noclegu myślimy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i okres ten cały czas się wydłuża o kolejne dwa - trzy dni. Ciekawą obserwacją jest fakt, że najwięcej, bo ponad dwa tygodnie wcześniej rezerwowane są obiekty pięciogwiazdkowe (15 dni) i jednogwiazdkowe (17 dni).

Średnia cena za dobę w hotelach czterogwiazdkowych, coraz chętniej wybieranych podczas podróży służbowych w marcu wyniosła 308 zł i zanotowała spadek o 1,3 proc.. Za dobę w obiektach z pięciogwiazdkowych klienci korporacyjni musieli zapłacić 489 zł, czyli o 12 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei w hotelach trzygwiazdkowych średnia cena wyniosła 223 zł (wzrost o 3,5 proc.).

Podczas prywatnych podróży trzeba było w marcu liczyć się z wyższymi cenami jedynie w hotelach z najwyższą kategorią, bo hotele pięciogwiazdkowe podrożały o 2 proc. w marcu. Najpopularniejsze podczas indywidualnych wyjazdów obiekty z trzema gwiazdkami potaniały o 1,7 proc. do 195 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA