PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamiczne zmiany w cenach za nocleg w polskich hotelach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 kwi 2014 09:59

W marcu podróżujący służbowo płacili więcej za noclegi w hotelach pięcio- i trzygwiazdkowych, gdzie średnia cena za dobę wzrosła w porównaniu marca 2013. Nadal najczęstszym celem biznesowych wyjazdów jest województwo mazowieckie, które utrzymuje pozycję lidera, rośnie za to liczba podróży do województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

REKLAMA

Średnie ceny za dobę w największych polskich miastach w porównaniu do cen z marca 2013r. odnotowują dynamiczne zmiany. I tak, na przykład w Poznaniu średnia cena za pokojonoc wzrosła o 21 proc. do poziomu 271 zł, a w Katowicach spadła o 13 proc. do 205 zł.

Osoby podróżujące służbowo w marcu chętniej wybierały nocleg w hotelach czterogwiazdkowych, na które decydował się co czwarty klient. W tej kategorii odnotowano wzrost złożonych rezerwacji o 1,2 proc.. Nadal blisko połowa (47 proc.) podróżujących w interesach bookuje noclegi w hotelach trzygwiazdkowych, których udział pozostaje praktycznie na niezmienionym poziomie.

Wśród osób podróżujących prywatnie największy, bo ponad 6 proc. spadek zainteresowania w porównaniu do ubiegłego roku odnotowały hotele pięciogwiazdkowe. Co ciekawe, wzrosty notują obiekty jedno- i dwugwiazdkowe, które wspólnie stanowią ponad 20 proc. wszystkich rezerwacji.

Podróżujący biznesowo stawiają na rezerwacje z wyprzedzeniem kilkudniowym i praktycznie czas wyprzedzenia zwiększył się w niemal wszystkich kategoriach hoteli o jeden do trzech dni. Z tygodnia do sześciu dni spadło wyprzedzenie składanych rezerwacji w obiektach z czterema gwiazdkami.

Statystyki pokazują, że wybierając się prywatnie na wyjazd, o noclegu myślimy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i okres ten cały czas się wydłuża o kolejne dwa - trzy dni. Ciekawą obserwacją jest fakt, że najwięcej, bo ponad dwa tygodnie wcześniej rezerwowane są obiekty pięciogwiazdkowe (15 dni) i jednogwiazdkowe (17 dni).

Średnia cena za dobę w hotelach czterogwiazdkowych, coraz chętniej wybieranych podczas podróży służbowych w marcu wyniosła 308 zł i zanotowała spadek o 1,3 proc.. Za dobę w obiektach z pięciogwiazdkowych klienci korporacyjni musieli zapłacić 489 zł, czyli o 12 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei w hotelach trzygwiazdkowych średnia cena wyniosła 223 zł (wzrost o 3,5 proc.).

Podczas prywatnych podróży trzeba było w marcu liczyć się z wyższymi cenami jedynie w hotelach z najwyższą kategorią, bo hotele pięciogwiazdkowe podrożały o 2 proc. w marcu. Najpopularniejsze podczas indywidualnych wyjazdów obiekty z trzema gwiazdkami potaniały o 1,7 proc. do 195 zł.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA