PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dzięki planowanym inwestycjom Uniejów może stać się kurortem

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2012 09:26

Uzyskanie statusu uzdrowiska oraz zakończenie kilku dużych inwestycji sprawiło, że rok 2012 był wyjątkowym okresem w historii Uniejowa (łódzkie). Zdaniem burmistrza Józefa Kaczmarka podobny może się powtórzyć najwcześniej za 5-6 lat.

REKLAMA

"Był to dla nas rok wyjątkowy i szczególny. Przede wszystkim uzyskaliśmy status uzdrowiska, co pozwala nam realnie myśleć o dalszym rozwoju" - powiedział PAP Kaczmarek.

Rozporządzenie nadające status uzdrowiska miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy premier Donald Tusk podpisał po koniec czerwca. Miasto czekało na tę decyzję prawie rok, bowiem już w sierpniu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia wydało opinię potwierdzającą, że Uniejów spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska, w którym leczone mogą być choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry.

Dzięki podpisowi premiera Uniejów stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce, ale pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym w kraju. Uniejowskie ciepłe wody lecznicze zawierają m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Związki zawarte w uniejowskich cieplicach poprawiają kondycję i witalność, a także wzmacniają odporność i elastyczność skóry. Wody są wykorzystywane również w leczeniu zwyrodnień stawów, przyspieszają gojenie ran, redukcję zmarszczek i cellulitu. W kuracjach "pitnych" pobudzają czynność wydzielniczą żołądka i trzustki, stymulują przemianę materii oraz uzupełniają niedobory jodu w organizmie.

"Status uzdrowiska otwiera przed nami nowe perspektywy. Przede wszystkim daje możliwość kontraktowania przez wszystkie podmioty usług z NFZ. Jest też wymiar czysto finansowy, związany z opłatą klimatyczną, a także aspekt niematerialny, dotyczący dalszego rozwoju. Ten ostatni już nam pomaga przyciągać nowych inwestorów" - wyjaśnił Kaczmarek.

Uniejowska woda może być wykorzystywana nie tylko w lecznictwie ale również w przemyśle spożywczym, np. przy wytwarzaniu żywności bez użycia soli. Miejscowi mieszkańcy na jej bazie przygotowują już m.in. "termalne" ogórki małosolne, śledzie i chleb.

Cieplice w Uniejowie wykorzystywane są również do celów turystyczno-rekreacyjnych. W tym sektorze w 2012 r. zakończono kilka gminnych inwestycji, których wartość przekroczyła w sumie 200 mln zł. Przy pomocy dotacji unijnych zakończono m.in. rozbudowę największego w Polsce kompleksu basenów termalnych z nieckami rekreacyjno-leczniczymi, zjeżdżalniami, saunami, komorą śnieżną o temperaturze -10 st. C, barem wodnym, kręgielnią i salą balową.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA