PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci: Polska branża turystyczna ma potencjał

  • Autor: propertnews.pl
  • 10 maj 2013 13:24

Liczba klientów biur podróży rośnie z roku na rok - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Turystyki i Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji. Badania pokazują też, że zmianie ulega podejście turystów do usług świadczonych przez biura. Eksperci podkreślają, że polska branża turystyczna ma potencjał, a przyszłość należeć będzie do firm wyspecjalizowanych, np. organizatorów turystyki motywacyjnej.

REKLAMA

Coraz częściej Polacy decydują się nie tyle na kupno kompleksowo obsługiwanych wycieczek, co na pojedyncze usługi, takie jak na przykład sprzedaż biletów lotniczych. Okazuje się, że ta forma usług przynosi biurom coraz większe dochody. W ciągu czterech ostatnich lat liczba takich usług wzrosła o pnad połowę.

Podczas gdy w 2009 r. biura sprzedały 1,32 mln wyjazdów całkowicie zorganizowanych (tzw. wycieczek) i 1,45 mln wyjazdów z udziałem biura podróży, w tym roku szacowany jest wzrost sprzedaży tych usług odpowiednio do 1,65 mln i 2,15 mln. Na przestrzeni czterech ostatnich lat, oznacza to wzrost o ponad połowę.

Jak wskazuje raport, przez wiele lat przychody biur podróży rosły, osiągając w 2008 roku rekordową wartość 8, 8 mld zł. Jednak w latach 2009 i 2010 przychody biur spadły do 7 mld zł. Roczne obroty 101 największych biur podróży, które zostały na rynku w 2010 r, wyniosły ponad 2 mld zł mniej niż w 2008roku.

W raporcie Instytutu Turystyki i Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji zostały zamieszczone również wstępne szacunki i dane finansowe branży za 2012 rok. Według nich w tym czasie działające w Polsce biura podróży sprzedały 1,86 mln wyjazdów zagranicznych, co oznacza to wzrost o 20,1%. Jak wynika z raportu, mimo wielu zawirowań na rynku, należy spodziewać się, że popyt na usługi biur podróży obejmujące zagraniczne wycieczki będzie prawdopodobnie nadal rósł.

Rynek biur podróży w Polsce nie jest jeszcze uporządkowany, stwierdzają eksperci. Coraz mocniej zaznacza się działanie konkurencyjnych potentatów europejskich, co również wpływa na kondycję polskiej branży turystycznej.

W tym roku na naszym rynku działa 3550 biur podróży. Mimo ogłaszanych w 2012 roku upadłości, o 138 placówek więcej niż przed rokiem. Jednak skalę zmian wskazuje porównanie z 2010 r., kiedy w kraju  zarejestrowanych było 6 tys. 600 biur i agencji, czyli prawie połowę więcej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • turysta 2013-05-12 00:33:36
    poczytać raporty GUS o turystyce wyjazdowej - jak padł Egipt to rośnie tylko turystyka polskiej biedoty na ukrainę białoruś (i to idzie w miliony) ale efekt nie turystyczna ale fatalny dla MF bo przemyt rośnie a po naszej stronie sprzedaż spada

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA