PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Filary są mocne, ale trzeba trzymać rękę na pulsie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 sty 2017 13:03

Filary są mocne, ale trzeba trzymać rękę na pulsie Dariusz Futoma, partner polskiego biura Horwath HTL

Rok 2016 był dla polskiego sektora hotelarskiego nadspodziewanie dobry. Jak prognozuje Dariusz Futoma, 2017 będzie jeszcze lepszy. Branża nie może jednak wpaść w hurraoptymizm.

REKLAMA

- Ten rok był fantastyczny dla całej branży, niezależnie od regionu. Nie spodziewaliśmy się tak wyjątkowo dobrych wyników. Nie tylko w zakresie obłożenia hoteli , ale także - i co najważniejsze dla hotelarzy - w zakresie wzrostu ceny średniej - tłumaczy Dariusz Futoma.

W 2016 roku w zdecydowanej większości polskich miast wzrosły średnie ceny za pokój hotelowy. Na minusie pozostał tylko Szczecin i Lublin.

Turyści napędzają

- Oczywiście wpływ na to ma liczba turystów zagranicznych odwiedzających Polskę, która wg danych GUSu w 2015 r. wyniosła 16,7 mln oraz wysokość poniesionych przez nich wydatków (28,1 mln PLN w 2015 r.). w 2015 r. 28,1 mld PLN - dodaje Futoma.

Turyści będą przy tym jednym z motorów napędowych polskiego rynku w najbliższych latach. - Jeśli popatrzymy na prognozy Ministerstwa Sportu i Turystyki, to do 2020 r. wyniki powinni być następujące: przyjazdy turystów zagranicznych wzrosną do 18,7 mln, a ich wydatki uplasują się na poziomie 30,6 mld PLN - dodaje przedstawiciel Horwath HTL.

Sieci nadciągają

- To co cieszy jeszcze bardziej to niewątpliwie usieciowienie, choć aktualnie stanowi ono zaledwie 12 proc. - komentuje Futoma.

Do spektakularnych wydarzeń, które znacząco wpłyną także i na polski rynek hotelowy, należy zaliczyć mariaż Marriotta ze Starwoodem. Jeśli chodzi o lokalne wydarzenia, Futoma wskazuje na wejścia nowych marek. - Wejście marki Marriott do Sopotu, gdzie otrzyma ją hotel Mera. Intrygujące jest również wejście na rynek nowej marki lifestyle: Indigo - International Hotels Group. Jednakże za naprawdę efektowne wydarzenia w branży hotelowej należy uznać wejście marki Radisson Blu do Świnoujścia, Szklarskiej Poręby, Zakopanego, a także Four Points by Sheraton do Zakopanego. Miejscowości wypoczynkowe pokazują swoja siłę - wylicza.

Waluty pomagają

Co nas czeka w najbliższych miesiącach? - Branża będzie działa tak jak cała gospodarka. Nie należy jednak zapominać o rynkowej maksymie, że „ żadne drzewo nie rośnie do samego nieba - komentuje Dariusz Futoma.

- Patrząc na prognozy, najbliższy rok powinien być jeszcze lepszy od 2016, ale zauważalne spowolnienie szczególnie w zakresie inwestycji, spadek PKB, wzrost wynagrodzeń, czy wzrost podatku VAT w gastronomii sugerują, że najważniejsze będzie systematyczne prognozowanie przychodów i kosztów w stosunku do wcześniej zatwierdzonych budżetów - przewiduje.

Na plus (dla Polski) zaliczyć można niestabilną sytuację w państwach Maghrebu oraz wzrost kursu walut przy wyjazdach zagranicznych. - Bo do polepszającej się infrastruktury w zakresie transportu zdążyliśmy się już przyzwyczaić i niczym nas nie zaskoczy - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA