PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Frombork stawia na turystykę

  • Autor: PAP
  • 02 cze 2015 14:32

Do końca lipca zostanie zrewitalizowany rynek i XIV-wieczny Kanał Kopernika we Fromborku. Inwestycja będzie kosztować 3,6 mln zł i ma podnieść atrakcyjność turystyczną warmińskiego miasta, uznanego w tym roku za obszar ochrony uzdrowiskowej.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska, inwestycja ma "nadać miastu całkiem nowe oblicze", co ma związek z planami utworzenia uzdrowiska i przyciągnięcia większej liczby turystów. Jej zdaniem takich zmian oczekiwali mieszkańcy, bo rynek i zabytkowy kanał od wielu lat były w bardzo złym stanie.

Wygląd odnowionego rynku ma nawiązywać do Układu Słonecznego. Centralnym miejscem będzie fontanna z podświetlanymi, tryskającymi z posadzki strumieniami wody. W nawierzchni placu zaprojektowano koliste pasy z ciemnej granitowej kostki, przypominające orbity. Staną na nich ławeczki symbolizujące osiem planet. Na trzeciej od centrum znajdzie się odlana z brązu figura Mikołaja Kopernika, zwróconego twarzą w kierunku Wzgórza Katedralnego.

W pobliżu fontanny będzie ustawiona odrestaurowana zabytkowa pompa. Wokół rynku zostaną posadzone szpalery drzew, podświetlanych po zmroku lampami wbudowanymi w bruk. Teren będzie objęty całodobowym monitoringiem i siecią bezprzewodowego internetu.

Zostanie też zrewitalizowany pochodzący z XIV wieku Kanał Kopernika, uważany za najstarszą budowlę hydrotechniczną w północnej Polsce. Doprowadzał on kiedyś do miasta wodę pitną z rzeki Baudy, napędzał młyny i garbarnie. Remont obejmie odcinek między wieżą wodną a ujściem do Zalewu Wiślanego.

W ocenie władz miejskich, rynek i kanał to najważniejsze obiekty turystyczne tzw. Dolnego Fromborka, które wymagały remontu. Inwestycja ma kosztować 3,6 mln zł, z czego 2 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Najcenniejsze fromborskie zabytki znajdują się natomiast na górującym nad miastem Wzgórzu Katedralnym - to m.in. gotycka bazylika z grobem Mikołaja Kopernika, pałac biskupi - obecnie muzeum oraz wieże Kopernika i Radziejowskiego. Frombork nazywany jest Grodem Kopernika, bo astronom - jako kanonik i administrator dóbr kapituły warmińskiej - spędził tu najważniejsze lata swojego życia. W tym mieście napisał dzieło "O obrotach ciał niebieskich" i tutaj zmarł w 1543 r.

Poza zabytkami i sąsiedztwem Zalewu Wiślanego Frombork chce przyciągnąć turystów walorami klimatycznymi. Władze Fromborka planują utworzyć uzdrowisko, z zakładami leczniczymi wykorzystującymi właściwości wód mineralnych. W styczniu 2015 r. rząd przyjął rozporządzenie w sprawie nadania miastu i pobliskim wsiom Bogdany i Ronin statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA