PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze ruszają na hotelowe zakupy do Polski

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 cze 2013 13:42

Fundusze ruszają na hotelowe zakupy do Polski

W ostatnich latach do portfela zagranicznych funduszy inwestycyjnych trafiły takie hotele w Polsce jak InterContinental i Jan III Sobieski w Warszawie, Radisson Blu Hotel i Andel's w Krakowie czy IBB Andersia Hotel w Poznaniu. Instytucje finansowe, szczególnie niemieckie, chcą dalej lokować pieniądze w tego typu nieruchomościach w naszym kraju.

REKLAMA

W II kwartale tego roku jeden ze światowych gigantów ubezpieczeniowych ogłosił ważny dla inwestorów hotelowych w Polsce komunikat. Nie dość, że utworzył nowy fundusz, który będzie lokował kapitał w nieruchomości hotelowe m.in. w naszym kraju, to na jego celowniku znajdą się obiekty klasy ekonomicznej. Do tej pory dwugwiazdkowe hotele nie odegrały żadnej roli na rynku transakcji inwestycyjnych w naszym kraju, bo łupem funduszy padały głównie pięcio- i czterogwiazdkowce.

- Skierowany do inwestorów instytucjonalnych fundusz będzie specjalizował się w poszukiwaniu nieruchomości hotelowych w sektorze budżetowym i ekonomicznym. W porównaniu do innych segmentów rynku oczekujemy tu wyższych zysków - wyjaśnia Fabian Hellbusch z działu marketingu i komunikacji Union Investment Real Estate GmbH.

Fundusz ma w czym wybierać, bo w ostatnich latach liczba hoteli ekonomicznych w naszym kraju dynamicznie rośnie, m.in. za sprawą ekspansji sieci Louvre Hotels Group, B&B czy Orbis/Accor.

Na „zakupy" w Polsce nowy fundusz Union Investment chce przeznaczyć między 15 a 30 mln euro. Kwota ta w porównaniu do transakcji o największej wartości, jaka miała miejsce w naszym kraju - sprzedaży hotelu InterContinental w Warszawie za ponad 100 mln euro - może wydawać się nieduża. Jednak Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL, zaznacza, że wartość nakładów nie jest najważniejsza, ale to, że lokowaniem kapitału w naszym kraju interesują się kolejni inwestorzy.

Hotele coraz ważniejsze
Christoph Salzer, dyrektor regionalny w firmie Warimpex, która jest odpowiedzialna za dwie największe umowy sprzedaży hoteli w Polsce, przyznaje, że po 3-letnim okresie zastoju na rynkach transakcyjnych widoczny jest wzrost zainteresowania międzynarodowych funduszy inwestycyjnych tym segmentem. - Korzystne transakcje na rynku hotelowym Europy Środkowo-Wschodniej stały się ponownie możliwe - zaznacza i jednocześnie podkreśla, że na polskim rynku transakcje sprzedaży hoteli są znacznie rzadsze, niż sprzedaż innych nieruchomości komercyjnych. - Są one jednak znaczące dla rynku, ponieważ dotyczą głównie obiektów znajdujących się w centrum Warszawy lub innych dużych miast - tłumaczy Christoph Salzer.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA