PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Furtka do komunalizacji uzdrowisk

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 26 lip 2012 12:54

Samorządowcy chcą usunięcia z listy uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji Ciechocinka i Buska-Zdroju. Zależy im na tym, by dopuścić możliwość ich komunalizacji, która rywalizowałaby z ewentualną prywatyzacją.

REKLAMA

Projekt rozporządzenia ministra skarbu państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa zakłada przeznaczenie do prywatyzacji następujących uzdrowisk: Buska-Zdroju, Ciechocinka, Kołobrzegu, Lądka-Długopola, Rymanowa i Świnoujścia.

Dokument mówi także, że jedynie uzdrowisko Krynica-Żegiestów nie będzie podlegać prywatyzacji.

Na podstawie kapitałów własnych spółek uzdrowiskowych (według stanu na 31 grudnia 2011 r.) oraz wielkości planowanych do zbycia udziałów Skarbu Państwa szacuje się, że wpływy z planowanych prywatyzacji wyniosą około 125,5 mln zł.

Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich zaapelował do strony rządowej, by z tego wykazu wykreślić Ciechocinek i Busko-Zdrój, zobowiązując samorządy, aby jak najszybciej przygotowały propozycję komunalizacji.

- Proszę, by w stosunku do tych dwóch uzdrowisk wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządu przede wszystkim szczebla wojewódzkiego, ale nie tylko - powiedział Marek Wójcik.

W Busku-Zdroju samorząd województwa razem z miastem Busko-Zdrój i powiatem buskim przygotował ofertę, która zmierzałaby w kierunku komunalizacji uzdrowiska na rzecz samorządu województwa. W Ciechocinku sejmik województwa kujawsko-pomorskiego także podjął stosowną uchwałę.

- Jest prośba, aby wyłączyć te uzdrowiska z tego rozporządzenia, dając czas na to, aby uzgodnić te koncepcje na tyle, aby można było je później zrealizować - dodał Marek Wójcik.

Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa Ewa Sibrecht-Ośka odpowiedziała, że według resortu komunalizacja jest możliwa tylko w trybie art. 50 ustawy o samorządzie województwa, a nie w trybie art. 4b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

- Minister skarbu potwierdza, że chce rozpatrywać wnioski o komunalizację, które będą zwierały plany rozwojowe i zabezpieczające działanie tych spółek - poinformowała dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka.

Według Marka Wójcika umieszczenie tych uzdrowisk w tym rozporządzeniu oznacza, że o komunalizacji będzie można mówić dopiero wtedy, gdy prywatyzacja się nie uda.

- Ponieważ mówimy o Busku-Zdroju, które jest najbardziej obleganym uzdrowiskiem w Polsce, nie wątpię, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli to uzdrowisko kupić. Dlatego chcemy, żeby oba te procesy mogły się toczyć równolegle - podkreślił dyrektor biura ZPP.

Dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka potwierdziła, że mogą się toczyć równolegle. - Najpierw uzdrowisko musi zniknąć z listy w rozporządzeniu. Wówczas będzie dopuszczalna komunalizacja, chociaż minister skarbu państwa nie określa, że pierwsza będzie komunalizacja i dopiero jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki, podejmie działanie prywatyzacyjne - dodała.

Po zapewnieniach strony rządowej, wskazujących na to że minister skarbu państwa będzie szukał wyjścia optymalnego między prywatyzacją a komunalizacją, strona samorządowa pozytywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA