PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk i Gdynia na topie. Tegoroczny sezon w portach pod znakiem wycieczkowców

  • Autor: PAP
  • 16 kwi 2018 07:44

Gdańsk i Gdynia na topie. Tegoroczny sezon w portach pod znakiem wycieczkowców fot. Pixabay

Do portów w Gdańsku i Gdyni na najbliższy sezon awizowano 128 zawinięć wycieczkowców. Do Gdańska 27 statków pasażerskich ma wpływać 74 razy, a do Gdyni 21 wycieczkowców ma zawijać 54 razy. Na niektórych jednostkach może przypływać nawet kilka tysięcy turystów.

REKLAMA

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdańsk rozpocznie się w środę i potrwa do 20 października. Sezon zainauguruje Astoria o długości ponad 160 metrów pływająca pod banderą Portugalii, najstarszy pływający wycieczkowiec na świecie. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, pierwszy statek sezonu w gdańskim porcie witany jest uroczyście przez przedstawicieli zarządu portu i z towarzyszeniem orkiestry.

W tym roku Port Gdańsk gościć będzie 27 różnych jednostek o długości od niespełna 70 metrów (Variety Voyager bandery maltańskiej) do ponad 239 metrów (Marina pływająca pod banderą Wysp Marshalla). Wpłynięcie tej najdłuższej jednostki awizowane jest na 20 czerwca przy nabrzeżu Westerplatte. Statki wycieczkowe do gdańskiego portu mają zawijać łącznie w sezonie 74 razy. W tym 20 razy mają wpływać bliźniacze jednostki Viking Sky i Viking Star o długości ponad 228 metrów pływające pod norweską banderą. W Gdańsku wycieczkowce cumują przy nabrzeżach: Westerplatte, Ziółkowskiego i WOC II. Nie wiadomo ilu turystów przypłynie do Gdańska na pokładach wycieczkowców. W ubiegłym roku było ich ponad 30 tysięcy. Szacuje się, że ok. 70 proc. pasażerów pochodzi z Niemiec. Ponadto przypływają też obywatele Wysp Brytyjskich, Amerykanie, Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 9 maja i potrwa do 19 października. W tym roku 21 statków wycieczkowych ma zawijać do portu 54 razy. Sezon rozpocznie wizyta MSC Orchestra o długości prawie 294 metrów. Port zapowiada, że dużym wydarzeniem będzie wizyta 21 czerwca słynnego statku pasażerskiego Queen Elizabeth. Największym z kolei statkiem wycieczkowym będzie Mein Schiff 1 o długości 315,7 metra, który po raz pierwszy przypłynie 21 maja. W całym sezonie ma odwiedzić port sześć razy. Sezon wycieczkowców zakończy 19 października wizyta statku AIDAbella.

Port Gdynia informuje na swojej stronie, że zajmuje pozycję "najważniejszego i najbezpieczniejszego polskiego portu pasażerskiego, przyjmującego od wielu lat największe wycieczkowce pływające po Bałtyku". "Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej, poprzez promocję samego portu oraz atrakcji turystycznych miasta i całego Pomorza" - poinformowano.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA