PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk na celowniku turystów

  • Autor: PAP
  • 07 kwi 2015 07:36

5,6 mln osób odwiedziło Gdańsk od marca do grudnia 2014 roku - podaje Gdańska Organizacja Turystyczna. Szacuje się, że Pomorze mogło odwiedzić ok. 8 mln osób. Każdego roku notuje się około 10 proc. wzrost liczy odwiedzających miasto i region.

REKLAMA

Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Wysocki poinformował PAP, że każdego roku w porównaniu z poprzednim notowany jest w Gdańsku ok. 10 proc. przyrost liczby odwiedzających. Ocenił, że pod względem liczby turystów Gdańsk jest w pierwszej trójce-czwórce najczęściej odwiedzanych miast w kraju.

Do Gdańska przyjechało 1,1 mln turystów z kraju i zagranicy (mieli nocleg) i 4,5 mln odwiedzających (bez noclegu). Miasto najchętniej odwiedzali turyści z woj. mazowieckiego (14,3 proc.) a zza granicy - Niemcy (ponad 26 proc.), Brytyjczycy (17 proc.) i Rosjanie (13 proc.). Jako powód przyjazdu turyści najczęściej wymieniali wypoczynek i relaks (73 proc.), zwiedzanie (ponad 62 proc.) i zakupy (18,0 proc.). Imprezy kulturalne przyciągnęły ok. 10 proc. pytanych turystów.

Turyści odwiedzają przede wszystkim Główne Miasto (60 proc.), Bazylikę Mariacką (21 proc.), Westerplatte, Dwór Artusa i stadion piłkarski PGE Arena (po ok. 10 proc.). Oszacowano, że łączne wydatki turystów w Gdańsku w ub. roku wyniosły ok. 2,2 mln zł. Średni wydatek turysty oszacowano na 908 zł, a osoby odwiedzającej na 267 zł.

Dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku Krystyna Hartenberger-Pater zauważyła w rozmowie z PAP, że na Pomorzu notowana jest duża dynamika wzrostu liczby turystów. Podała, że przed 2012 rokiem region średnio odwiedzało ok. 5-5,5 mln turystów rocznie, w 2012 (rok organizacji mistrzostw EURO) - 6,6 mln, a w 2013 - 7,7 mln turystów. Szacuje się, że w ub. roku region mogło odwiedzić ok. 8 mln turystów. Jak zaznaczyła po 2012 r. dynamicznie rośnie też liczba turystów zagranicznych. "Wzrost liczby turystów ze Skandynawii to około 20 proc. rok do roku" - podała.

Hartenberger-Pater przyznała, że konkurencja w kraju o turystę jest wielka. "Każde większe miasto w Polsce walczy o swoją markę, swoją tożsamość lokalną" - mówi. Jak dodała pod względem rozpoznawalności miast za granicą, Gdańsk jest na trzecim miejscu w kraju, po Warszawie i Krakowie.

Mówiąc o perspektywach rozwoju ruchu turystycznego w Gdańsku i na Pomorzu zauważyła, że zupełnie innej oferty oczekuje turysta krajowy, a innej turysta zagraniczny.

Ze względu na to, że większą część osób odwiedzających Gdańsk i Pomorze stanowią turyści z kraju, w tym zakresie priorytetem jest wydłużenie sezonu. Jak tłumaczy, "w wysokim sezonie letnim już nie jesteśmy w stanie więcej turystów przyjąć". "Naszym priorytetem jest wydłużenie sezonu, żeby turyści przyjeżdżali też w innych miesiącach i tutaj jest problem, bo turyści krajowi są przyzwyczajeni do podróży wakacyjnych" - argumentuje dyrektor.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA