PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Geotermia Grudziądz może powiększyć się o dwa hotele

  • Autor: PAP
  • 18 sty 2012 18:50

Świadcząca usługi balneologiczne Geotermia Grudziądz ma zostać zmodernizowana. Władze miasta szukają inwestora, który wraz z samorządem poczyni inwestycje na około 80 mln zł, m.in. wybuduje dwa hotele. Władze Grudziądza chcą, aby rozbudowa Geotermii rozpoczęła się w 2013 roku i zakończyła dwa lata później.

REKLAMA

Według ekspertów, aby Geotermia Grudziądz stała się dochodowym przedsięwzięciem, należałoby wyburzyć obecnie istniejącą infrastrukturę ośrodka. Na tym samym miejscu powinny powstać nowe baseny solankowe, zakład balneologiczny, hotel o dwóch standardach - jedno- lub dwugwiazdkowy i czterogwiazdkowy wraz z pomieszczeniami konferencyjnymi i wellness/spa, a także plac dla camperów.

Geotermia Grudziądz działa od 2001 roku i świadczy usługi balneologiczne: kąpiele solankowe, masaże lecznicze, a także oferuje kinezyterapię i fizykoterapię jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i Studio Sylwetki. Jak poinformował Mariusz Szczubiał, skarbnik miasta w Grudziądzu, mimo że z zabiegów korzysta około stu tys. osób rocznie, komunalna spółka notuje od początku stały deficyt i dlatego rozpoczęto poszukiwania źródeł dofinansowania do rozbudowy obiektów.

W 2010 roku Geotermia starała się bez powodzenia o wsparcie unijne na swój rozwój i rozbudowę z regionalnego Programu Operacyjnego.

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski zdecydował się w tej sytuacji na wynajęcie firmy doradczej, która opracuje projekt rozwoju Geotermii Grudziądz. Z propozycji przedstawionych przez ekspertów zewnętrznych wybrano trzy pomysły, ale ich realizacja wymaga zainwestowania 76-84 mln zł.

Za najpoważniejsze wady Geotermii Grudziądz uznano brak możliwości świadczenia usług rekreacyjnych w odpowiednim standardzie, brak bazy noclegowej i możliwości korzystania z basenów zewnętrznych. Najcenniejszym elementem są same złoża solanki, które nie mają konkurencji na obszarze od Torunia i Bydgoszczy po wybrzeże bałtyckie.
 
Problemem jest brak odpowiednich funduszy w kasie miasta. Rozważane będą dwa pomysły: powołanie spółki publiczno-prywatnej lub utworzenie spółki komunalnej, która zajmie się poszukiwaniem pieniędzy na budowę, a po jej zakończeniu powierzy prowadzenie Geotermii wyspecjalizowanemu operatorowi.

Harmonogram realizacji projektu ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy. Gdy znany będzie zakres planowanych inwestycji, władze miasta dokonają wyboru sposobu ich finansowania i rozpoczną rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA