PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gorące lato pomogło hotelarzom

  • Property News
  • 08 paź 2013 10:42

Gorące lato pomogło hotelarzom

Trzeci kwartał bieżącego roku przyniósł nie tylko ożywienie w gospodarce, ale i w branży hotelowej. Dwa upalne miesiące - lipiec i sierpień - spowodowały prawdziwy najazd na hotele nad polskim morzem.

REKLAMA

Bieżący rok rozpoczął się źle dla branży hotelarskiej. Było to spowodowane przede wszystkim silnym spowolnieniem gospodarki naszego kraju - ostre hamowanie rozpoczęło się już w połowie 2012 roku, czyli w trakcie Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012. Zakończenie kluczowych inwestycji infrastrukturalnych związanych z tą imprezą spowodowało znaczne zadłużenie budżetu krajowego, jak i budżetów największych miast.

Zwolniła też gospodarka naszego głównego partnera handlowego - Niemiec, co przełożyło się na spadek zamówień i znacznie ograniczyło nowe inwestycje. Na te wszystkie wydarzenia nałożyła się długa zima, która zahamowała kontynuacje już rozpoczętych projektów infrastrukturalnych.

Dotkliwe spadki
Analizując wyniki hoteli z największych miast Polski w I kwartale 2013 roku, w porównaniu do analogicznego okresu ub.r., możemy zauważyć silny spadek średniej ceny za pokój w większości aglomeracji. Czytając te dane, należy jednak mieć w pamięci, że rok temu kończyły się inwestycje związane z imprezą UEFA Euro 2012, co spowodowało wysoką bazę w stosunku do roku bieżącego.

Zdecydowanie największe spadki - powyżej 10 proc. - miały miejsce we Wrocławiu, gdzie pojawienie się nowych obiektów, m.in. 300-pokojowego kompleksu Campanile i Premier Classe, spowodowało wręcz załamanie rynku. Spadki w Warszawie i Krakowie również były dotkliwe, natomiast Poznań i Trójmiasto radziły sobie nieźle, zamykając pierwszy kwartał na lekkim plusie, jeśli chodzi o przychód na pokój.

W II kwartale skala spadków średniej ceny i przychodu na pokój była kontynuowana głównie we Wrocławiu. W pozostałych miastach również odnotowano spadki, jednakże bez uwzględnienia efektu UEFA Euro 2012 ich skala nie byłaby tak znaczna.

Pogoda pomogła
W trzecim kwartale bieżącego roku jest odczuwalne ożywienie nie tylko w gospodarce, ale także w branży hotelowej. Dwa upalne miesiące - lipiec i sierpień - spowodowały prawdziwy najazd na hotele znajdujące się nad polskim morzem. Jednakże analizując wielkość opłaty klimatycznej w 2013 roku w relacji do 2012 roku, która jest pobierana od każdej osoby nocującej w obiektach noclegowych (nie tylko w ho- telach, ale także w motelach, sanatoriach i innych obiektach noclegowych), widzimy, że skala wzrostów jest symboliczna. 

Wielu szefów hoteli szacuje dynamikę wzrostu przychodów w okresie lipiec - sierpień od kilku do kilkunastu procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. To efekt nie tyko licznych przyjazdów Polaków, ale także dużej liczby gości z Rosji i Norwegii, którzy, dzięki dobrej siatce połączeń z Trójmiastem, wybrali tę metropolię na swoje letnie wakacje.

Reasumując, ożywienie w naszej gospodarce oraz w innych krajach UE powinno spowodować, iż w III i IV kwartale branża odrobi straty z pierwszej połowy roku i cały rok zamknie z przychodami o 3-8 proc. niższymi niż w roku poprzednim. Czy tak się okaże? Musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA