PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Goście zza wschodniej granicy napędzają turystyczny biznes na Mazurach

  • Autor: PAP
  • 02 lis 2015 07:37

Goście zza wschodniej granicy napędzają turystyczny biznes na Mazurach Bulwar w Augustowie, fot. en. wikipedia.org

Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły w tym sezonie 93 tys. pasażerów czyli o ponad 10 tys. więcej, niż w 2014 roku. Rosnąca liczba gości zza wschodniej granicy wpływa też na wydłużenie sezonu.

REKLAMA

Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia, wykonuje trzema statkami. Największa i najnowsza jednostka "Swoboda" może zabrać na pokład 330 osób, "Serwy" i "Sajno" - po 200 osób.

Pływanie według regularnego rozkładu już się skończyło, ale jeśli będą chętni, to statki mają codziennie wypływać nawet w listopadzie. "Jak będzie pogoda, tak zawsze robimy. W samym październiku przewieźliśmy 2 tys. osób, to więcej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku" - powiedział wiceprezes Sławomir Aleksandrowicz.

Jak podał, w tym sezonie statki firmy przewiozły ok. 93 tys. pasażerów, w 2014 roku - nieco ponad 80 tys. Jego zdaniem, na lepszy wynik złożyło się kilka czynników, m.in. dobra pogoda w wakacje oraz rosnący udział w przewozach turystów zza wschodniej granicy, przede wszystkim z Litwy.

Cudzoziemcy kupujący bilety na rejsy statkami ŻA stanowią obecnie ok. 10 proc. Jak dodał Aleksandrowicz, to najczęściej osoby, które krótki wypoczynek łączą z zakupami w Polsce. Zwrócił przy tym uwagę, że w miesiącach poza ścisłym sezonem (np. w maju czy wrześniu), zwłaszcza w weekendy to właśnie cudzoziemców ze Wschodu jest na rejsach więcej, niż turystów krajowych.

Aby jeszcze bardziej zachęcać Litwinów (ale także i Rosjan, bo i ich liczba rośnie) do rejsów po jeziorach Pojezierza Augustowskiego, firma przygotowała na stronie internetowej informacje po litewsku, podobnie jest w porcie ŻA w Augustowie, gdzie są też informacje po rosyjsku. "Dobrze się z nimi współpracuje" - mówi o turystach ze Wschodu Aleksandrowicz.

Pytany o statki, którymi firma dysponuje powiedział, że dobrze sprawdza się najnowsza i największa jednostka - "Swoboda", dzięki czemu można np. zagospodarować zwiększone zainteresowanie rejsami w określonych godzinach.

Kompleks jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku "Serwy" pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski. Trasa zwana od tamtej pory "papieską" wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA