PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grupa Hotelowa Orbis mniejsza o siedem hoteli. To wpływa na wyniki

  • Autor: PAP
  • 26 kwi 2012 09:45

Grupa Hotelowa Orbis mniejsza o siedem hoteli. To wpływa na wyniki

Spadek przychodów Grupy Hotelowej Orbis w I kwartale wynika z zakończenia w 2011 roku działalności pięciu hoteli, które w pierwszym kwartale 2011 roku wypracowały 4,1 mln zł przychodów ze sprzedaży. Dodatkowo różnica jest efektem kontynuowanej strategii optymalizacji bazy hotelowej - w marcu 2012 roku zostały zamknięte dwa kolejne hotele działające pod marką Orbis, tj. Polonez w Poznaniu i Giewont w Zakopanem - podała spółka.

REKLAMA

Jak informowaliśmy, przychody Grupy Hotelowej Orbis spadły o 4,6 proc. rdr do 137,8 mln zł. Strata EBIT Grupy Hotelowej wyniosła w I kwartale 2012 r. 10,1 mln zł (wobec 2,7 mln zł zysku EBIT rok wcześniej), EBITDA spadła o 48 proc. rdr do 17,9 mln zł, a strata netto wyniosła 7,1 mln zł wobec 3,1 mln zł zysku przed rokiem.

Orbis podał, że w pierwszym kwartale 2012 roku można było zaobserwować także mniejszą aktywność konferencyjno-eventową przedsiębiorstw. Mniejsza liczba klientów biznesowych oraz w segmencie konferencji i szkoleń (MICE) była główną przyczyną spadku przychodów w hotelach grupy zlokalizowanych w Gdańsku i Katowicach. Najlepsze wyniki w pierwszym kwartale 2012 roku odnotowano na rynku warszawskim oraz w Krakowie.

Orbis tłumaczy, że na mniejszy wynik z działalności operacyjnej w porównaniu do roku ubiegłego wpłynęły zdarzenia jednorazowe z pierwszego kwartału 2011 roku.

"Istotna różnica w poziomie pozostałych przychodów operacyjnych rok do roku jest efektem dokonanej w marcu 2011 r. sprzedaży hoteli Cracovia w Krakowie i Neptun w Szczecinie, na której zrealizowano zysk w wysokości 16,6 mln zł. W pierwszym kwartale 2012 roku nie dokonano żadnych sprzedaży nieruchomości" - napisano.

Zarząd Orbisu "z umiarkowanym optymizmem" patrzy na nadchodzące kwartały 2012 r.

"Pozytywna tendencja obserwowana w 2011 r. uległa nieznacznemu spowolnieniu, jednakże nie oznacza to zmiany trendu, gdyż ze względu na sezonowy charakter działalności, pierwszy kwartał ma najmniejszy udział w wynikach branży hotelarskiej w Polsce w ramach cyklu rocznego" - napisano w sprawozdaniu kwartalnym.

"Wyniki pierwszego kwartału nie mają istotnego znaczenia dla wyników całego roku, ponieważ EBITDA wypracowywana w tym okresie stanowi zwykle jedynie ok. 10 proc. rocznego wskaźnika. Dodatkowo, charakteryzują się one wysokim stopniem wrażliwości i w dużej mierze zależą od konkretnych umów oraz dużych imprez organizowanych w tym okresie. Z tej właśnie przyczyny Orbis zwyczajowo przystępuje do dokonywania oceny występujących tendencji dopiero po pierwszym półroczu. W drugim kwartale zostanie otwartych 5 nowych hoteli oraz odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, co powinno wywrzeć pozytywny wpływ na wyniki" - podał Orbis.

Spółka poinformowała, że zgodnie z przyjętą strategią podjęte będą kolejne kroki w kierunku pełnej koncentracji na podstawowym obszarze działalności grupy, jakim jest działalność hotelarska.

Cała Grupa Orbis miała w I kwartale 2012 roku 7,8 mln zł straty netto, przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 0,4 mln zł zysku w analogicznym okresie 2011 roku. Strata operacyjna grupy wyniosła prawie 10,8 mln zł wobec 2,6 mln zł zysku EBIT w analogicznym okresie 2011 roku. EBITDA wyniosła 18,3 mln zł, w porównaniu do 35,3 mln zł w roku ubiegłym.

Łączne przychody ze sprzedaży były na poziomie 143 mln zł w porównaniu z 149,2 mln zł rok wcześniej.

Grupa Kapitałowa Orbis w pierwszym kwartale 2012 roku zainwestowała 40,8 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA