PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grupa Hotelowa Orbis: W 2012 roku przychody i EBITDA poszły w górę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 lut 2013 16:59

Grupa Hotelowa Orbis: W 2012 roku przychody i EBITDA poszły w górę

Łączne przychody Grupy Hotelowej Orbis w 2012 r., według danych porównywalnych, wzrosły o 3,3 proc. w odniesieniu do 2011 r. i wyniosły 691,5 mln zł. Wskaźnik EBITDA w roku 2012 uzyskał wartość 200,2 mln zł w ujęciu like-for-like, co przekłada się na wzrost o 7,5 proc. Jak podaje zarząd spółki, wynik ten osiągnięto dzięki intensywnym działaniom prosprzedażowym i marketingowym, mistrzostwom EURO 2012 oraz skutecznemu zarządzaniu kosztami.

REKLAMA

W roku 2012 miał miejsce wzrost przychodu na dostępny pokój (RevPAR) o 5,7% w ujęciu porównywalnym. Taki wynik operacyjny został wypracowany poprzez wzrost frekwencji o 1,2 p.p. , jaki i średniej ceny za pokój o 3,5%, w ujęciu „like-for-like".

W 2012 roku Orbis oddał do dyspozycji gości pięć nowych obiektów: ibis Kowno na Litwie oraz dwa kompleksy hotelowe ibis i ibis budget w Krakowie i Warszawie, oferujące łącznie 760 nowych pokoi. Kontynuowana była także budowa Novotelu w Łodzi. Były to ostatnie tego typu projekty finansowane przez Orbis, gdyż zgodnie z założeniami strategii „asset light" spółka nie planuje w przyszłości finansowania budowy nowych hoteli z własnych środków.

W roku 2012 podpisane zostały dwie umowy o zarządzanie, a także 6 umów franczyzy, z których 4 hotele są już otwarte: ibis Styles Reda, Mercure Kasprowy, Mercure Piotrków Trybunalski oraz Mercure Krynica. Średnioterminowy plan zakłada powiększenie sieci do 90 hoteli.

- Rok 2012 był pomyślnym okresem dla Orbisu. Dzięki Mistrzostwom EURO 2012, spółka poprawiła wyniki operacyjne i finansowe, a także zoptymalizowała koszty. Na przestrzeni roku 2012 wzmocnione zostały wszystkie trzy filary stanowiące podstawę strategii Orbisu, tzn. koncentracja na hotelarstwie, jako podstawowym obszarze działalności, rozwój w oparciu o umowy o zarządzanie i franczyzę oraz zrównoważony rozwój dla dobra środowiska (ECO) i społeczności lokalnych (EGO). Nasze priorytety na rok 2013 pozostają niezmienione, jednakże tempo ich realizacji jest uzależnione od coraz bardziej niepewnych warunków rynkowych - komentuje Laurent Picheral, prezes Orbis SA.

W 2012 r. podjęto również działania zmierzające do dalszej optymalizacji struktury Grupy. Orbis wycofał się z działalności przewozów autobusowych, w najbliższej przyszłości spółka planuje także sprzedaż krótkoterminowego wynajmu samochodów (rent-a-car). Transakcja ta zakończy proces restrukturyzacji i umożliwi skupienie się wyłącznie na działalności hotelarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA