PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotel i restauracja powstaną w podłódzkim Zgierzu

  • Autor: PAP
  • 10 cze 2011 11:23

Cztery zrekonstruowane domy tkaczy pochodzące z początku XIX wieku, odtworzona historyczna nawierzchnia ulic oraz elementy małej architektury znalazły się w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, który powstał w podłódzkim Zgierzu - podał PAP. Docelowo władze miasta chcą zrekonstruować wszystkie domy w rejonie Miasta Tkaczy. W jego obrębie w przyszłości ma także powstać hotel i restauracje.

REKLAMA

W ramach projektu odtworzono historyczną zabudowę w obrębie ulic Narutowicza i Rembowskiego w Zgierzu wraz z rekonstrukcją XIX-wiecznego charakteru obu ulic. Odrestaurowane zostały cztery drewniane domy tkaczy pochodzące z lat 20. XIX w., w tym trzy, które przeniesiono z innych rejonów miasta.

"Przywróciliśmy historyczny krajobraz na 500 metrach tych dwóch ulic. Odtworzyliśmy bruk, oświetliliśmy ulice latarniami gazowymi i odtworzyliśmy historyczny układ zadrzewienia" - powiedział PAP pełnomocnik ds. rozwoju Zgierza Arkadiusz Bogusławski. Powstały też ścieżki rowerowe oraz ustawiono kilkadziesiąt ławek, które mają służyć turystom.

"Odrestaurowaliśmy domy tkaczy, bowiem to właśnie Zgierz był kolebką włókiennictwa polskiego. To w Zgierzu produkowano pierwsze sukna, które trafiały na rynek rosyjski" - zaznaczył Bogusławski.

W jednym z odrestaurowanych domów mieści się Centrum Konserwacji Drewna, w którym mają m.in. odbywać się szkolenia z technik konserwacji elementów drewnianych. Kolejny budynek to Dom Turysty - Punkt Informacji Turystycznej, który zajmować się ma organizacją wycieczek i sprzedażą pamiątek. Mieści się w nim także Muzeum Lalek.

"Liczymy, że będzie to główna atrakcja turystyczna Zgierza" - powiedział Bogusławski.

Projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej Zgierza" realizowany był od grudnia 2009 roku. Kosztował 7,5 mln zł z czego 5,5 mln zł pochodziło z dotacji Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt wspierało m.in. norweskie miasto Trondheim i tamtejszy uniwersytet techniczny, ponieważ Norwegowie mają największe na świecie doświadczenie w rewitalizacji budownictwa drewnianego.

Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie łódzkim. Jego rozwój przypada na pierwszą połowę XIX wieku, kiedy to przyłączono miasta do Królestwa Polskiego w zaborze rosyjskim, osiedlili się w nim zagraniczni sukiennicy i powstały pierwsze manufaktury tkackie. Według historyków Zgierz stał się wówczas głównym polskim ośrodkiem produkcji sukienniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA