PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotel w Wilczym Szańcu pozostanie w rękach dotychczasowego dzierżawcy

  • Autor: PAP
  • 28 lut 2012 17:30

Firma "Wilcze Gniazdo" podpisała we wtorek z Lasami Państwowymi umowę na 20-letnią dzierżawę byłej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna (Warmińsko-mazurskie). W środę nastąpi przekazanie nieruchomości dzierżawcy.

REKLAMA

"Wilcze Gniazdo" to firma, która przez ostatnie 20 lat dzierżawiła historyczny obiekt. Po tym, jak umowa dzierżawy wygasła, firma ta stanęła do przetargu; przystąpiła do niego również inna firma. "Wilcze Gniazdo" wygrało, ponieważ przed licytacją drugi chętny wycofał się z ubiegania o dzierżawę.

Jak poinformował PAP Zenon Piotrowicz - nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo, na terenie którego znajduje się była kwatera Hitlera, oprócz umowy dzierżawca podpisał aneks, w którym zobowiązał się do współpracy z ministerstwem kultury nad stworzeniem programu edukacyjno-historycznego w tym obiekcie do czerwca 2013 roku.

Zdaniem wiceministra kultury i głównego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego, formuła dotychczasowego udostępniania turystom byłej kwatery nie w pełni oddawała historyczny kontekst tego miejsca - nie przekazywała bowiem, jakie tragiczne konsekwencje dla Niemiec, Polski i Europy miała ideologia nazistowska.

Żuchowski mówił w poniedziałek w Olsztynie, że to właśnie resort przygotuje program ochrony tego obiektu. Podkreślił, że do tej pory w Wilczym Szańcu turyści nie mieli okazji, by w pełni dowiedzieć się, "czym był nazizm niemiecki i ile zła wyrządził Polakom w czasie II wojny". Podkreślił, że nowy dzierżawca zadeklarował współpracę przy realizacji tego programu. W Gierłoży ma powstać m.in. historyczna ścieżka edukacyjna.

Z prezesem "Wilczego Gniazda" Janem Załuską do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować.

Według Piotrowicza w ciągu 20 lat dzierżawca musi wykonać zgodnie z umową szereg inwestycji, których wartość oszacowano na 6-8 mln zł. Jeszcze w tym roku firma musi m.in. zabezpieczyć obiekt pod względem przeciwpożarowym, zainstalować dodatkowy monitoring i oświetlenie. W kolejnych latach ma zmodernizować parkingi, hotel, restaurację, salę ekspozycyjną.

Piotrowicz zaznaczył, że dzierżawca ma także swoje plany i pomysły na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gierłoży.

Nadleśnictwo ogłaszając przetarg w styczniu wskazało, że cena wywoławcza czynszu dzierżawnego ma wynieść 470 tys. zł rocznie. Mimo iż tylko jedna firma zgłosiła chęć dzierżawy obiektu, doszło do licytacji. Warunkiem wygrania przetargu przez tę firmę było zaoferowanie stawki czynszu wyższej od kwoty wywoławczej, co najmniej o wartość postąpienia. Kwota postąpienia jest zawarta w warunkach przetargu i wynosi 5 tys. zł. Kwota czynszu będzie musiała być powiększona dodatkowo o wartość 23-proc. podatku VAT.

Wilczy Szaniec należy do najpopularniejszych miejsc na Mazurach odwiedzanych przez turystów. Ocenia się, że rocznie do Gierłoży przyjeżdża nawet 200 tys. turystów z Polski i zagranicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Krzyżak 2012-03-02 07:42:56
    Ble ble ble....Daję na talarki pociąć, że nie zainwestują 6 mln zł.
    A konkurent raptem zrezygnował i zostało dorzucić 5 tys. postąpienia ?
    To przypadek?

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA