PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotelarski biznes coraz bardziej dochodowy i... zadłużony

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 cze 2017 12:24

Hotelarski biznes coraz bardziej dochodowy i... zadłużony fot. Shutterstock

Ponad 105 mln zł wyniósł w maju br. dług polskiej branży noclegowej odnotowany w Krajowym Rejestrze Długów. Kwota ta regularnie się powiększa, bo polskie hotelarstwo dynamicznie rośnie, a nie wszyscy wytrzymują tempo.

REKLAMA

Dług polskiej branży noclegowej odnotowany w Krajowym Rejestrze Długów od kilku lat się powiększa. Jeszcze w 2015 r. wynosił on 31 mln zł, a w maju 2016 r. 76,11 mln zł. Rośnie również liczba firm, która ma kłopoty finansowe. Obecnie jest ich prawie 1700, a dwa lata temu było ich niecałe 1100.

Jest to jedno ze zjawisk towarzyszące dynamicznemu rozwojowi polskiego hotelarstwa, którego tempo należy do jednych z najwyższych w Europie. Dobra koniunktura sprawia, że niektórzy inwestorzy zbyt optymistycznie patrzą w przyszłość przesadzając z wielkością budowanych obiektów. Wtedy zamiast zysków pojawiają się problemy. Informacji o kondycji finansowej branży noclegowej dostarcza opublikowany raport KRD pt. „Polskie hotelarstwo dynamicznie rośnie, ale nie wszyscy wytrzymują tempo – sytuacja finansowa w branży”.

Hotelarstwo coraz bardziej dochodowe

Wraz ze wzrostem regionalnego znaczenia gospodarczego Polski rozpędu nabierają usługodawcy oferujący noclegi oraz infrastrukturę dla organizacji wydarzeń biznesowych. Na dobre wyniki rynku hotelarskiego ma również wpływ stale podnoszący się poziom zamożności Polaków, którzy w coraz większym stopniu korzystają z oferty hoteli czy pensjonatów (w celach zarówno biznesowych, jak i wypoczynkowych). Pokazuje to wskaźnik RevPar (średni przychód z jednego pokoju hotelowego), który w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku urósł o 11,7 proc., a także dane GUS. Według oficjalnych statystyk powiększa się nie tylko baza noclegowa (pod koniec lipca 2015 roku w Polsce funkcjonowało 10 024 obiektów noclegowych, a w 2016 już 10 125), ale liczba gości. Porównując do siebie 2016 i 2015 r., z polskiej bazy noclegowej skorzystało w sumie 2 mln osób więcej (odpowiednio 28,9 mln i 26,9 mln), a w samym pierwszym kwartale bieżącego roku było to już 5,8 mln (o 700 tys. więcej r/r). Patrząc wyłącznie do przyjezdnych z zagranicy, to przykładowo w marcu 2010 r., było ich 285,8 tys., zaś w tym samym miesiącu br. już 449,1 tys.

– Najbardziej optymistyczni komentatorzy mówią nawet o niespotykanych dotychczas wzrostach w branży hotelarskiej, lecz dane KRD pokazują, że równolegle jej część przeżywa trudne chwile. Jest to specyficzna, kapitałochłonna i w wielu przypadkach sezonowa działalność. Źle zaplanowana lub zarządzana inwestycja w tym przypadku może skończyć się wielomilionowymi długami. Niestety takie sytuacje się zdarzają i mimo panującej koniunktury w polskim hotelarstwie, łączne zadłużenie firm z tej branży notowane w KRD powiększa się. Niepokojący może być również fakt, że liczba dłużników rośnie w podobnym tempie, jak przyrost nowych podmiotów wchodzących na ten rynek – komentuje  Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

  • Halka 2017-06-30 08:06:57
    Na długi można trafić w każdej branży. ale nawet jadąc na wakacje można sprawdzić miejsce, w którym będziemy spać :) fajnie, żeby taka placówka miała choćby certyfikat Rzetelna Firma, to już świadczy o jakości i solidności. Lepiej tak niż potem mieć problem z noclegiem.
  • nina 2017-06-29 22:47:09
    nie jest to łatwa sytuacja,ale co zrobić? jedyne co możemy to zapobiegać i tyle.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA