PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotelarstwo w Polsce Wschodniej ma wiele do nadrobienia. Jakie są perspektywy?

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 wrz 2015 08:31

Hotelarstwo w Polsce Wschodniej ma wiele do nadrobienia. Jakie są perspektywy?

Na potencjał turystyczny regionu składają się walory przyrodnicze, kulturowe, infrastruktura turystyczna czy dostępność komunikacyjna. Najczęściej jednak o turystycznej sile decyduje liczba hoteli i obiektów noclegowych oraz ich zróżnicowanie. Pod tym względem Polska Wschodnia ma wiele do nadrobienia. Między innymi o tym będą dziś dyskutować uczestnicy sesji "Turystyka w Polsce Wschodniej. Wyzwania dla branży hotelarskiej", która odbędzie się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

REKLAMA

Jak wynika z danych GUS, w czterech województwach ściany wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie) funkcjonuje blisko 370 hoteli wobec 2250 w całej Polsce.

W tej części kraju pod względem liczby hoteli prym wiodą województwa podkarpackie (130, w tym w Rzeszowie - 27) i warmińsko-mazurskie (110, w tym w Olsztynie - 10). W Lubelskiem jest ich 89, w tym Lublinie - 19. W ogonie jest woj. podlaskie – jedynie 35, w tym w Białymstoku - 13.

Jednak lubelskie to jedno z województw, w którym w 2014 roku zanotowano największy wzrost liczby wszystkich obiektów noclegowych (w tym hoteli, pensjonatów czy moteli) - o 20. To prawie 1/5 całej nowej podaży na polskim rynku hotelarskim. Na drugim biegunie jest woj. podlaskie – to jedno z miejsc, w którym w w 2014 r. znajdowało się najmniej turystycznych obiektów noclegowych (248).

Na tle całej Polski województwa położone w regionie wschodnim wypadają najsłabiej pod względem liczby udzielonych noclegów w 2014 roku. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych w hotelach w woj. lubelskim to 30,3 proc., podlaskim – 35 proc., warmińsko-mazurskim – 33,6 proc., a podkarpackim –jedynie 29,7.

W 2014 roku w regionie wschodnim wśród udzielonych noclegów było jedynie 9,4% noclegów udzielonych turystom zagranicznym (choć w województwie podlaskim – 20,4%).

Z tych statystyk wyłamuje się jednak woj. warmińsko-mazurskim, które znalazło się wśród regionów z najwyższymi wartościami indeksu noclegów udzielonych w hotelach w 2014 roku (54%).

Na tle innych regionów, w czterech województwach Polski Wschodniej nowych, spektakularnych inwestycji hotelowych nie ma zbyt wielu. Wśród największych jest m.in.: hotel Hampton by Hilton w Lublinie.

W tej części Polski jak na lekarstwo jest też hoteli najwyższej kategorii. Do ub.r. pięciogwiazdkowce działały na terenie Warmii i Mazur (4 hotele - Hotel Spa Dr Irena Eris w Ostródzie, Hotel Mikołajki, Hotel Marin Golf Club k. Olsztyna, Grand Hotel Tiffi w Iławie) oraz w woj. podkarpackim (Bristol w Rzeszowie). W ub.r.taki obiekt powstał w Lublinie (hotel Alter).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA