PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotelarstwo w Polsce Wschodniej ma wiele do nadrobienia. Jakie są perspektywy?

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 wrz 2015 08:31

Hotelarstwo w Polsce Wschodniej ma wiele do nadrobienia. Jakie są perspektywy?

Na potencjał turystyczny regionu składają się walory przyrodnicze, kulturowe, infrastruktura turystyczna czy dostępność komunikacyjna. Najczęściej jednak o turystycznej sile decyduje liczba hoteli i obiektów noclegowych oraz ich zróżnicowanie. Pod tym względem Polska Wschodnia ma wiele do nadrobienia. Między innymi o tym będą dziś dyskutować uczestnicy sesji "Turystyka w Polsce Wschodniej. Wyzwania dla branży hotelarskiej", która odbędzie się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

REKLAMA

Jak wynika z danych GUS, w czterech województwach ściany wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie) funkcjonuje blisko 370 hoteli wobec 2250 w całej Polsce.

W tej części kraju pod względem liczby hoteli prym wiodą województwa podkarpackie (130, w tym w Rzeszowie - 27) i warmińsko-mazurskie (110, w tym w Olsztynie - 10). W Lubelskiem jest ich 89, w tym Lublinie - 19. W ogonie jest woj. podlaskie – jedynie 35, w tym w Białymstoku - 13.

Jednak lubelskie to jedno z województw, w którym w 2014 roku zanotowano największy wzrost liczby wszystkich obiektów noclegowych (w tym hoteli, pensjonatów czy moteli) - o 20. To prawie 1/5 całej nowej podaży na polskim rynku hotelarskim. Na drugim biegunie jest woj. podlaskie – to jedno z miejsc, w którym w w 2014 r. znajdowało się najmniej turystycznych obiektów noclegowych (248).

Na tle całej Polski województwa położone w regionie wschodnim wypadają najsłabiej pod względem liczby udzielonych noclegów w 2014 roku. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych w hotelach w woj. lubelskim to 30,3 proc., podlaskim – 35 proc., warmińsko-mazurskim – 33,6 proc., a podkarpackim –jedynie 29,7.

W 2014 roku w regionie wschodnim wśród udzielonych noclegów było jedynie 9,4% noclegów udzielonych turystom zagranicznym (choć w województwie podlaskim – 20,4%).

Z tych statystyk wyłamuje się jednak woj. warmińsko-mazurskim, które znalazło się wśród regionów z najwyższymi wartościami indeksu noclegów udzielonych w hotelach w 2014 roku (54%).

Na tle innych regionów, w czterech województwach Polski Wschodniej nowych, spektakularnych inwestycji hotelowych nie ma zbyt wielu. Wśród największych jest m.in.: hotel Hampton by Hilton w Lublinie.

W tej części Polski jak na lekarstwo jest też hoteli najwyższej kategorii. Do ub.r. pięciogwiazdkowce działały na terenie Warmii i Mazur (4 hotele - Hotel Spa Dr Irena Eris w Ostródzie, Hotel Mikołajki, Hotel Marin Golf Club k. Olsztyna, Grand Hotel Tiffi w Iławie) oraz w woj. podkarpackim (Bristol w Rzeszowie). W ub.r.taki obiekt powstał w Lublinie (hotel Alter).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA