PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotelarze przeciw nowelizacji ustawy o usługach płatniczych

  • Autor: propertynews.pl
  • 07 lip 2015 16:37

Hotelarze przeciw nowelizacji ustawy o usługach płatniczych

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego oceniła negatywnie poselski projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który ukazał się 24 czerwca 2015 r. na stronie internetowej Sejmu. List w tej sprawie przesłany został na ręce marszałka sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

REKLAMA

W liście podkreślono, że "sposób wprowadzania projektu do polskiego systemu prawnego został przeprowadzony z pominięciem konsultacji publicznych, nie przeprowadzono również rzetelnej analizy wpływu nowej regulacji na uczestników obrotu gospodarczego – przedsiębiorców i konsumentów".

Członkowie Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego zakwestionowali ponadto zastosowany sposób implementacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 kwietnia 2015 r. w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę. - Fragmentaryczna implementacja rozporządzenia nie jest właściwą formą, zwłaszcza w sytuacji kiedy przygotowywany jest rządowy projekt ustawy o usługach płatniczych.

Stworzona rozporządzeniem możliwość wyłączenia systemów trójstronnych spod określonego rozporządzeniem reżimu dot. opłat interchange sprowadza się w praktyce polskiej do wyłączenia dwóch organizacji kartowych – Diners Club i American Express. Dokonano tego bez przeprowadzenia pełnej analizy wpływu omawianego wyłączenia na wszystkie branże, w których wykorzystywane są karty tych organizacji. W konsekwencji skutkować to może istotnym wzrostem opłat z tytułu akceptacji tych kart w niektórych branżach- czytamy w liście.

Jako przykład podano wyniki jednej ze spółek branży hotelarskiej. - Wartość przychodów zrealizowanych za pomocą kart Diners Club i American Express stanowiła 11,8  proc. całkowitej wartości przychodów zrealizowanych za pomocą wszystkich kart. Tak wysoki udział w transakcjach opłacanych kartami Diners Club i American Express znacznie przekracza przyjęty w projekcie ustawy próg 3 proc. udziału w przychodach, warunkujący czasowe wyłączenie systemów trójstronnych spod reżimu dot. wysokości opłat interchange. Ponadto, ponoszone przez tę spółkę opłaty związane z korzystaniem przez gości z kart wskazanych wyżej dwóch organizacji, w stosunku do adekwatnych opłat na rzecz organizacji Visa i Mastercard, były około dziesięciokrotnie wyższe (Visa i Mastercard - ok. 0,3 proc.; Diners Club i American Express - 3 proc.).

Zdaniem hotelarzy dane te wskazują na nieadekwatność informacji przedstawionych w uzasadnieniu projektu zmiany ustawy o usługach płatniczych w stosunku do przykładowo podanej wyżej, rzeczywistej sytuacji w reprezentowanej przez IGHP branży.

W liście podkreślono również, że głównym celem działań europejskich organów ustawodawczych w zakresie kart płatniczych i kredytowych jest łagodzenie obciążeń rynku opłatami z tytułu korzystania z tanich kart. Natomiast podjęte z inicjatywy poselskiej zmiany ustawy o usługach płatniczych zmierzają w odwrotnym kierunku, uprzywilejowując dodatkowo niektórych uczestników rynku, pod hasłem niewłaściwie pojętego rozwoju konkurencji.

Prezes IGHP, Ireneusz Węgłowski zwrócił się do marszałka sejmu o wstrzymanie dalszego procesu legislacyjnego omawianego projektu ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA