PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotele na celowniku inwestorów

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 sie 2015 12:04

Hotele na celowniku inwestorów Lotus Therme

Już ponad 265 mln euro przekroczyła wartość transakcji inwestycyjnych zawartych w sektorze nieruchomości hotelowych Europy Środkowej w pierwszej połowie 2015 r. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, perspektywy dla rynku inwestycji w nieruchomości hotelowe w Europie są bardzo obiecujące.

REKLAMA

W pierwszym półroczu 16 hoteli zmieniło właścicieli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (8 w tym samym okresie ubiegłego roku). Sektorem tym interesują się inwestorzy z całego świata, ponieważ może on zaoferować większe zyski wobec przewidywanej poprawy warunków na rynku transakcyjnym i zwiększenia akcji kredytowej instytucji finansowych.

Coraz lepsze wskaźniki

W pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. hotele w Europie odnotowały znaczny wzrost kluczowych wskaźników efektywności w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Średnia cena za pokój wzrosła o 8 proc. do 112 euro, wskaźnik obłożenia wzrósł do 68proc. w porównaniu do 65proc. w tym samym okresie 2014 r., a przychód na jeden dostępny pokój (RevPar) wzrósł o 11 proc. osiągając poziom 76 euro.

- Do głównych czynników wzrostu rynku hotelowego w 2015 r. należy zaliczyć niezmiennie dużą liczbę turystów przyjeżdżających do Europy z całego świata, w tym z Azji, silny kurs dolara umacniający popyt ze strony Amerykanów oraz wydarzenia w Afryce Północnej, które skłaniają do podróżowania po Europie - mówi Frédéric Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmy Cushman & Wakefield.

Pomimo utrzymującej się niepewności gospodarczej i politycznej w Europie, sektory turystyczny i hotelarski mogą pochwalić się dobrymi wynikami w 2014 r. Odnotowały rekordową liczbę zagranicznych turystów (prawie 600 mln) oraz sprzedanych dób hotelowych (2,7 mld). W tym roku dane mogą być jeszcze lepsze.

Na powyższych czynnikach makroekonomicznych najbardziej zyskały Praga, Budapeszt, Bratysława i Warszawa. Jednak na tle wymienionych miast regionu najbardziej wyróżnia się Praga, która odnotowała najwyższą dynamikę wzrostu sektora hotelowego – w ujęciu rocznym średnia cena za pokój wzrosła o 10,4 proc. do 80,3 euro, a przychód RevPar wzrósł o 18 proc. do 54,7 euro.

Nowe inwestycje

Dwucyfrowe wzrosty, lepszy dostęp do finansowania dłużnego oraz większe zainteresowanie inwestorów regionem sprawiają, że rośnie aktywność inwestycyjna zarówno pod względem podaży produktów inwestycyjnych, jak i projektów deweloperskich.

Pomimo ograniczonych możliwości realizacji nowych inwestycji w regionie, wiele międzynarodowych sieci hotelowych analizuje ten rynek pod kątem potencjalnego poszerzenia portfela marek.

Według dostępnych danych w najbliższym czasie w segmencie hoteli 3-5-gwiazdkowych do 2016 r. w Warszawie i Budapeszcie powstanie odpowiednio 764 i 500 nowych pokoi, natomiast praski rynek wzbogaci się o 727 pokoje w okresie do 2017 r.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA