PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotele System - powieść w odcinkach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 maj 2013 11:25

Hotele System - powieść w odcinkach

Kolejny rozdział w burzliwej historii przedsiębiorstwa, które miało zbudować pierwszą w Polsce sieć condo. Syndyk wystawił na sprzedaż będącą w upadłości spółkę Hotel System - Dźwirzyno. Otwarcie ofert na zakup firmy, która posiada prawie 70 proc. udziałów w strukturze pięciogwiazdkowego hotelu, nastąpi jutro, 7 maja br. Cena wywoławcza za hotel wynosi 16,6 mln zł.

REKLAMA

Powołana przez krakowskiego dewelopera z branży mieszkaniowej - spółkę Salwator - postawiła sobie za cel objąć zasięgiem cały kraj. Realizację nowatorskich naówczas inwestycji, w których każdy pokój miał innego właściciela, rozpoczęto od Krakowa, gdzie w 2003 roku ruszył pierwszy Hotel System. Następne budowano m.in. w Dźwirzynie, we Wrocławiu, w Warszawie, Poznaniu czy Zakopanem.

W 2006 roku sieć liczyła już cztery hotele - dwa w Krakowie, i po jednym we Wrocławiu i w Poznaniu. Planowała osiem kolejnych. Na pozór wszystko wróżyło rynkowy sukces - skuteczny system finansowania (we Wrocławiu pokoje sprzedawane po 120 tys. zł rozeszły się błyskawicznie. W Katowicach, większość pokoi znalazło nabywców jeszcze zanim wystartowała budowa. Kosztowały po 100 tys. zł), krótki proces inwestycyjny (otwieranie hoteli po 2-3 latach od zakupu działki) oraz perspektywiczne lokalizacje w ośrodkach biznesowych z jednej strony i miejscowościach wypoczynkowych z drugiej. Co więcej, spółka podpisała umowę franczyzową z Choice Hotels International - jedną z największych sieci hoteli na świecie, co gwarantowało dostęp do globalnego systemu rezerwacyjnego. Na tej podstawie wybudowany przez firmę hotel Grand Baltic w Dźwirzynie zaczął działać pod marką Clarion, a hotele w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach przyjęły brand Quality.

Potem pojawiły się problemy. Grupa Salwator popadła w kłopoty na rynku mieszkaniowym, a spółce budującej Hotele System zabrakło pieniędzy na realizacje planów. Inwestycje stanęły - wśród nich tak spektakularne jak te w centrum Warszawy i Zakopanego. Wkrótce pojawili się w nich syndycy masy upadłościowej. Z kolei obiekty włączone do sieci Choice Hotels przestały działać pod markami tej korporacji.

Co dziś dzieje się z hotelami i przedsięwzięciami, którymi zajmowała się Grupa Salwator? Część z nich jest skupionych w sieć Quality System Hotels. Z kolei niedokończone inwestycje albo już znalazły właścicieli, albo wciąż ich szukają. W 2011 roku szkielet przy ul. Wspólnej w Warszawie, gdzie według wstępnych planów w 2009 roku miał powstać DoubleTree by Hilton, za symboliczne pieniądze - spłatę wierzytelności wobec wykonawców - kupił deweloper S+B.

Na sprzedaż wciąż jest szkielet drugiej planowanej budowli w stolicy - na warszawskim Mokotowie, gdzie miał powstać Hilton Garden Inn. Pozwolenie na budowę hotelu przy ul. Sobieskiego 87 wydano już w 2000 roku. Prace rozpoczęły się w 2007 roku i zamarły w marcu następnego roku.

Od dłuższego czasu syndyk próbuje znaleźć kupca na budynek pod pięciogwiazdkowy hotel w Zakopanem, który miał działać w ramach sieci Hotel System. Obecnie cena wywoławcza za szkielet budynku wynosi 35,9 mln zł wobec początkowej 52 mln zł. Inwestycja znajduje się w centrum miasta, przy aquaparku, z którym miała być połączona. Budowa zaczęła się w 2007 roku. - Zakładamy, że w tym roku uda się nam sprzedać nieruchomość. Poza tym dokończeniem budowy hotelu są zainteresowani wierzyciele spółki, czyli inwestorzy pokoi - powiedziano nam wcześniej w biurze syndyka w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA