PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotele System - powieść w odcinkach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 maj 2013 11:25

Hotele System - powieść w odcinkach

Kolejny rozdział w burzliwej historii przedsiębiorstwa, które miało zbudować pierwszą w Polsce sieć condo. Syndyk wystawił na sprzedaż będącą w upadłości spółkę Hotel System - Dźwirzyno. Otwarcie ofert na zakup firmy, która posiada prawie 70 proc. udziałów w strukturze pięciogwiazdkowego hotelu, nastąpi jutro, 7 maja br. Cena wywoławcza za hotel wynosi 16,6 mln zł.

REKLAMA

Powołana przez krakowskiego dewelopera z branży mieszkaniowej - spółkę Salwator - postawiła sobie za cel objąć zasięgiem cały kraj. Realizację nowatorskich naówczas inwestycji, w których każdy pokój miał innego właściciela, rozpoczęto od Krakowa, gdzie w 2003 roku ruszył pierwszy Hotel System. Następne budowano m.in. w Dźwirzynie, we Wrocławiu, w Warszawie, Poznaniu czy Zakopanem.

W 2006 roku sieć liczyła już cztery hotele - dwa w Krakowie, i po jednym we Wrocławiu i w Poznaniu. Planowała osiem kolejnych. Na pozór wszystko wróżyło rynkowy sukces - skuteczny system finansowania (we Wrocławiu pokoje sprzedawane po 120 tys. zł rozeszły się błyskawicznie. W Katowicach, większość pokoi znalazło nabywców jeszcze zanim wystartowała budowa. Kosztowały po 100 tys. zł), krótki proces inwestycyjny (otwieranie hoteli po 2-3 latach od zakupu działki) oraz perspektywiczne lokalizacje w ośrodkach biznesowych z jednej strony i miejscowościach wypoczynkowych z drugiej. Co więcej, spółka podpisała umowę franczyzową z Choice Hotels International - jedną z największych sieci hoteli na świecie, co gwarantowało dostęp do globalnego systemu rezerwacyjnego. Na tej podstawie wybudowany przez firmę hotel Grand Baltic w Dźwirzynie zaczął działać pod marką Clarion, a hotele w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach przyjęły brand Quality.

Potem pojawiły się problemy. Grupa Salwator popadła w kłopoty na rynku mieszkaniowym, a spółce budującej Hotele System zabrakło pieniędzy na realizacje planów. Inwestycje stanęły - wśród nich tak spektakularne jak te w centrum Warszawy i Zakopanego. Wkrótce pojawili się w nich syndycy masy upadłościowej. Z kolei obiekty włączone do sieci Choice Hotels przestały działać pod markami tej korporacji.

Co dziś dzieje się z hotelami i przedsięwzięciami, którymi zajmowała się Grupa Salwator? Część z nich jest skupionych w sieć Quality System Hotels. Z kolei niedokończone inwestycje albo już znalazły właścicieli, albo wciąż ich szukają. W 2011 roku szkielet przy ul. Wspólnej w Warszawie, gdzie według wstępnych planów w 2009 roku miał powstać DoubleTree by Hilton, za symboliczne pieniądze - spłatę wierzytelności wobec wykonawców - kupił deweloper S+B.

Na sprzedaż wciąż jest szkielet drugiej planowanej budowli w stolicy - na warszawskim Mokotowie, gdzie miał powstać Hilton Garden Inn. Pozwolenie na budowę hotelu przy ul. Sobieskiego 87 wydano już w 2000 roku. Prace rozpoczęły się w 2007 roku i zamarły w marcu następnego roku.

Od dłuższego czasu syndyk próbuje znaleźć kupca na budynek pod pięciogwiazdkowy hotel w Zakopanem, który miał działać w ramach sieci Hotel System. Obecnie cena wywoławcza za szkielet budynku wynosi 35,9 mln zł wobec początkowej 52 mln zł. Inwestycja znajduje się w centrum miasta, przy aquaparku, z którym miała być połączona. Budowa zaczęła się w 2007 roku. - Zakładamy, że w tym roku uda się nam sprzedać nieruchomość. Poza tym dokończeniem budowy hotelu są zainteresowani wierzyciele spółki, czyli inwestorzy pokoi - powiedziano nam wcześniej w biurze syndyka w Krakowie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA