PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotelowa ofensywa w Świnoujściu. Gazoport może branży tylko pomóc - wywiad z Januszem Żmurkiewiczem

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 05 lip 2013 09:40

Hotelowa ofensywa w Świnoujściu. Gazoport może branży tylko pomóc - wywiad z Januszem Żmurkiewiczem

Wbrew kryzysowi w Świnoujściu budują się cztery hotele, w tym największy kompleks hotelowy nad Bałtykiem. Inwestorzy wiedzą, że powstaje tu gazoport, a mimo to podjęli wyzwanie, widać, że nie obawiają się odpływu turystów - podkreśla Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

REKLAMA

Budowa terminalu gazowego w Świnoujściu ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jakie nadzieje wiąże pan z tą inwestycją?

Przede wszystkim jesteśmy mocno zainteresowani, by funkcja portowa Świnoujściu nadal się rozwijała. Budujący się nowy port zewnętrzny do obsługi gazowców niewątpliwe przyczynia się do rozwoju całego portu i jego rangi. Świnoujście staje się jednym z największych portów na Bałtyku.

Zatem rozwój portu to rozwój miasta. To cel nadrzędny, który jednak przekłada się na inne korzyści dla samorządu.

Nie obawia się pan, że Świnoujście, mogące pochwalić się pięknymi plażami, z chwilą otwarcia gazoportu straci w oczach turystów? 

Nie obawiam się tego. Mamy takie specyficzne położenie, że to, co związane jest z turystyką, uzdrowiskiem funkcjonuje na wyspie Uznam. Z kolei gazoport jest budowany na wyspie Wolin. Odległość, jaka dzieli gazoport od dzielnicy uzdrowiskowej jest znaczna.

Co więcej, wbrew kryzysowi w naszym mieście budują się cztery hotele, w tym największy kompleks hotelowy nad Bałtykiem. Inwestorzy wiedzą doskonale, że powstaje tu gazoport, a mimo to podjęli wyzwanie, widać też nie obawiają się odpływu turystów.

A ci zapowiadają przyjazd w kolejnych latach, nie zwracając uwagi na gazoport.

Powiem więcej. Myślę, że ogólnodostępne falochrony, przy których powstanie nowy port, staną się miejscem wielu wycieczek. Gazowce to bardzo ciekawe statki, a tylko w Świnoujściu będzie je można zobaczyć.

(...) Obecnie w mieście realizuje się bardzo wiele inwestycji związanych z budownictwem na rzecz gości - mam na myśli hotele, apartamentowce. Druga branża, która mocno się rozwija to handel i gastronomia. Na to także ma wpływ budowa gazoportu. Wiele przedsiębiorców prowadzących działalność hotelarską i gastronomiczną ma dodatkowe zatrudnienie, świadcząc usługi na rzecz tych tysięcy ludzi pracujących na budowie terminalu w ostatnich trzech latach.

Mamy najniższe bezrobocie w regionie. Na 1300 bezrobotnych zarejestrowanych, 175 szuka pracy. Jest jednak problem odwrotny - inwestorzy mogą mieć kłopot ze znalezieniem pracowników. 2 km od centrum miasta jest pierwsza miejscowość niemiecka i tam wielu mieszkańców Świnoujścia ma pracę. Wystarczy, że ktoś zna niemiecki, a dostaje nie 1200 zł, lecz1200 euro.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA