PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ile mogą zarobić w tym roku linie lotnicze?

  • Autor: PAP
  • 06 cze 2017 07:24

Ile mogą zarobić w tym roku  linie lotnicze? fot. Pixabay

Linie lotnicze w tym roku mogą zarobić ok. 31,4 mld dol, czyli więcej niż szacowano w grudniu ub. r., ale mniej niż zarobili przewoźnicy w 2016 r. - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac.

REKLAMA

W meksykańskim Cancun trwa 73. Walne Zgromadzenie Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego, w którym uczestniczy ponad tysiąc osób - przedstawicieli linii lotniczych, producentów samolotów, lotnisk, instytucji lotniczych, a także władz rządowych.

IATA zmieniła prognozę rentowności linii lotniczych w tym roku. Spodziewa się, że globalni przewoźnicy zarobią w tym roku 31,4 mld dol. - w grudniu prognozowano, że będzie to 29,8 mld dol. Z kolei przychody linii lotniczych wyniosą 743 mld dol. - to więcej wobec grudniowych szacunków, które wskazywały na to, że będzie to 736 mld dol. IATA podała, że w 2016 roku linie lotnicze zarobiły 34,8 mld dol., a przychody wyniosły 705 mld dolarów.

"To będzie kolejny, solidny rok jeśli chodzi o wydajność branży lotniczej. Znaczące zwiększenie popytu zarówno na przewóz towarów, jak i przewóz pasażerów jest silniejszy niż oczekiwano, a przychody rosną. Jednak zarobki byłyby większe, gdyby nie większe wydatki na paliwo oraz rosnące koszty siły roboczej" - powiedział na konferencji prasowej Alexandre de Juniac.

Według IATA, w tym roku przewoźnicy uzyskają średnio ok. 7,69 dolara zysku z każdego pasażera. W 2016 roku było to 9,13 dolarów, a w 2015 - 10,08 dolarów.

Zdaniem organizacji, mniejszy zysk linii lotniczych tym roku to efekt głównie wyższych cen ropy, rosnących kosztów pracy oraz podatków.

"W pierwszym kwartale tego roku już wzrosły koszty paliwa i siły roboczej. W ubiegłym roku tańsze paliwo przyczyniło się do 8-procentowego spadku kosztów jednostkowych linii lotniczych. W tym roku spodziewane wyższe ceny ropy naftowej będą miały największy wpływ na tegoroczne zyski linii lotniczych. Szacuje się, że paliwo lotnicze w tym roku będzie stanowić ok. 18,8 proc. kosztów w strukturze wszystkich kosztów linii lotniczych. To mniej niż w 2016 roku, kiedy to kształtowało się na poziomie 20,6 proc., jednak nadal jest to dla przewoźników wysoki koszt" - tłumaczył de Juniac.

IATA szacuje, że w tym roku średnia cena za baryłkę ropy Brent będzie się kształtowała na poziomie 54 dol. (w ub.r. było to ok. 44,6 dol.). Spowoduje to, że paliwo lotnicze podrożeje z około 52,1 dol. za baryłkę średnio płaconą w 2016 roku do ok. 64, dol. za baryłkę w tym roku.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA