PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Internetowe platformy rezerwacji hotelowych pod lupą UOKiK

  • Autor: PAP
  • 08 cze 2015 16:14

UOKiK uznał, że działania internetowych platform rezerwacji miejsc w hotelach mogą ograniczać konkurencję na rynku hotelarskim i prosi je o zaprzestanie tych praktyk. - UOKiK zwrócił uwagę na istotny problem - potwierdza Adam Pawlicz, ekspert ds. turystyki.

REKLAMA

 

Jak podano w komunikacie, UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające, podczas którego sprawdza działania internetowych platform oferujących zakwaterowanie, m.in. w hotelach, hostelach czy prywatnych apartamentach. Wątpliwości Urzędu wzbudziły tzw. klauzule najwyższego uprzywilejowania, jakie są wpisywane do umów z właścicielami tych obiektów. Dają one danej platformie gwarancję, że cena za pokój np. w hotelu, jaką prezentuje na stronie internetowej, będzie niższa lub równa stawce stosowanej przez konkurencyjne portale lub nawet sam hotel.

W efekcie - zdaniem Urzędu - osoby zamawiające noclegi, w tym konsumenci, nie mają możliwości dokonania rezerwacji po niższej cenie na innych platformach internetowych, a także bezpośrednio w miejscu zakwaterowania.

Urząd poinformował, że zwrócił się do przedsiębiorców działających w Polsce, którzy stosują takie klauzule, o dobrowolne zaniechanie ich stosowania. Zdaniem Urzędu, "pozwoli to na szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości bez konieczności wszczynania postępowań antymonopolowych."

Do chwili publikacji depeszy Urząd nie odpowiedział na pytania PAP o jakie firmy chodzi, ani czy są to przedsiębiorstwa polskie, czy zagraniczne (europejskie oraz inne).

Jak podano w komunikacie, na ten problem uwagę zwróciły też urzędy w innych krajach UE oraz Komisja Europejska w ramach Europejskiej Sieci Konkurencji, a kwestia stosowania klauzuli najwyższego uprzywilejowania jest badana m.in. w Niemczech, Francji, Szwecji czy Włoszech.

Z diagnozą Urzędu dot. możliwego ograniczenia konkurencji na rynku hotelarskim zgadza się Adam Pawlicz, ekspert z Katedry Zarządzania Turystyką Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

"Podpisywanie takich klauzul jest w tej chwili standardową praktyką. Portale chcą w ten sposób zniechęcić klientów do kupowania poprzez inne kanały dystrybucji" - mówił Pawlicz w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem, choć nie wiadomo dokładnie, jaki procent pokojów jest rezerwowanych poprzez takie platformy, to skala jest na pewno duża, a podpisywanie takich klauzul przez hotelarzy nie jest korzystne ani dla konsumentów, ani dla samych hotelarzy.

"Jeden z moich studentów sprawdzał w ramach badań do pracy licencjackiej, jakie są ceny pokoi na różnych portalach internetowych i okazało się, że one są tak naprawdę takie same" - zauważył. Po podpisaniu takiej umowy, hotelarz, nawet jeśli ma wolne miejsca, nie może sprzedać ich po niższej cenie, w rezultacie wszyscy trzymają się jednej ustalonej sumy.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA