PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy hotelowi stawiają na Warszawę. Gdzie jeszcze można zarobić na tym biznesie?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 kwi 2017 12:47

Inwestorzy hotelowi stawiają na Warszawę. Gdzie jeszcze można zarobić na tym biznesie? fot. Pixabay

Warszawa, Praga, Budapeszt, Bukareszt, Bratysława czy Belgrad? Eksperci firmy Christie + Co przyjrzeli się naszej część Europy i wskazali najatrakcyjniejsze lokalizacje pod hotelowe inwestycje. Na tym tle Warszawa przeżywa najbardziej dynamiczny rozwój.

REKLAMA

Rynek w Belgradzie pozostaje w stagnacji od 2011 roku. W tym czasie pojawiło się 110 nowych łóżek, co oznacza wzrost zaledwie o 1,3 proc. Liczba hoteli wzrosła o 7,7 proc. Według Christie, prawie 30 proc. łóżek znajdowało się w hotelach sieciowych, co oznacza olbrzymi udział projektów niezależnych. Największą marką w mieście jest IHG.

Jeszcze niższym tempem rozwoju charakteryzował się rynek w Bratysławie. Od 2011 roku liczba hoteli zwiększyła się o 0,5 proc. rocznie (otwarto tylko 1 nowy obiekt), a liczba łóżek o 0,3 proc. rocznie. Usieciowienie rynku to około 40 proc. W odróżnieniu od innych miast regionu żadna duża marka globalna nie ma tu silnej pozycji. Do największego gracza - firmy Starwood - należy 17 proc. łóżek.

Ostatnie 6 lat to dla Bukaresztu niewielki wzrost liczby hoteli (o 3,5 proc. rocznie). Były to budynki niewielkie, bowiem liczba łóżek zwiększyła się o 0,4 proc. rocznie. Większość rynku (54 proc.) należy do sieci hotelowych. Dominującym podmiotem jest tu Accor.

Corocznie w Budapeszcie liczba hoteli zwiększała się o 2 proc. Jednocześnie liczba łóżek rosła o 0,9 proc. Prawie połowa hoteli należy do dużych sieci. W odróżnieniu od innych rynków, dominującym podmiotem jest tu Danubis Hotels - lokalna marka. 

Niewielkie wzrosty w ciągu ostatnich lat notowała również Praga. To zdecydowanie największy rynek hotelarski w regionie (obecnie prawie 500 funkcjonujących hoteli). Od 2012 roku liczba ta wzrosła o 1 proc., a liczba łózek o 2 proc. Prawie jedna trzecia wszystkich łóżek należy do sieci hotelarskich. Najwięcej hoteli ma lokalna marka EuroAgentur, przy czym najwięcej łóżek należy do Hiltona.

Na tym tle Warszawa przeżywa najbardziej dynamiczny rozwój. Od 2011 roku liczba hoteli zwiększyła się o 37,1 proc., a liczba łóżek o prawie 22 proc. To także najbardziej usieciowany rynek w regonie (64 proc. łóżek). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • kajmaj 2017-04-25 23:47:49
    Warszawa to ogromne miasto jednak wciąż po jego Prawej stronie niewiele jest hoteli korporacyjnych! Pierwszy poważny otworzy się w Koneserze i to dzięki jego rewitalizacji. Może to wskazówka dla stolicy jak remontować i budować by inwestorzy nie musieli szukać innych rozwiązań poza stolicą na drugim jej brzegu!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA