PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestowanie w aparthotele: ten sam cel, różne motywacje

  • Autor: Michał Urbański Adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners
  • 30 maj 2017 13:03

Inwestowanie w aparthotele: ten sam cel, różne motywacje Michał Urbański Adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners

Koncepcja biznesowa aparthoteli kusi zarówno deweloperów, jak i potencjalnych nabywców lokali. Wszystkich łączy ten sam cel, ale różnią motywacje.

REKLAMA

Część deweloperów postrzega aparthotele jako sposób na zdywersyfikowanie swojej działalności poprzez wejście na rynek usług turystycznych. W ostatnim czasie rośnie bowiem liczba opracowań wskazujących, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Tacy deweloperzy są zainteresowani nie tylko zyskiem ze sprzedaży lokali w aparthotelu. Zależy im także na tym, by zarabiać później na działalności hotelarskiej prowadzonej w obiekcie.

Innych deweloperów aparthotele kuszą możliwością budowania lokali w atrakcyjnych turystycznie lub biznesowo lokalizacjach. Zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego uchwalanymi przez gminy, w takich miejscach bardzo często dopuszczalna jest jedynie turystyczna zabudowa usługowa. Ponadto aparthotele, jako obiekty usługowe, zazwyczaj mogą być budowane przy spełnieniu łagodniejszych wymagań np. co do powierzchni lokali czy liczby miejsc parkingowych. Zainteresowanie tych deweloperów skupia się przede wszystkim na marży ze sprzedaży lokali. Traktują oni inwestycję w aparthotel w podobny sposób jak normalne projekty deweloperskie. Prowadzenie później działalności hotelarskiej w obiekcie ma dla takich deweloperów znaczenie drugorzędne.

Jednocześnie aparthotele kuszą też inwestorów. Także i w przypadku inwestorów motywacje skłaniające ich do zainteresowania się aparthotelami są różne. Część nabywców lokali w aparthotelach traktuje te lokale głównie jako lokatę kapitału. Deweloperzy często bowiem gwarantują inwestorom z góry określoną, wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Te osoby nie są zbyt zainteresowane zamieszkiwaniem w aparthotelu i często liczą na to, że ich późniejsze zaangażowanie w zarządzanie lokalem będzie jak najmniejsze.

Dla innych nabywców najważniejszy jest sam lokal. Aparthotele pozwalają bowiem za relatywnie niewielkie pieniądze spełnić marzenia o posiadaniu apartamentu w atrakcyjnej lokalizacji nad morzem albo w górach. Dla tych osób często ważne jest, by możliwie jak najdłużej samemu korzystać z lokalu albo nawet w nim na stałe zamieszkać.

W aparthotelach zazwyczaj znajduje się mniej lub bardziej rozbudowana infrastruktura hotelowa. Goście mogą korzystać z usług typowych dla hoteli, takich jak wyżywienie, pranie czy sprzątanie. Działalnością hotelarską, w tym w szczególności wynajmem poszczególnych lokali, zazwyczaj zajmuje się profesjonalny operator aparthotelu. Operatora zwykle wybiera deweloper. Nabywcy lokali mogą (a coraz częściej wręcz muszą) podpisać umowę z operatorem, w której powierzą swój lokal w zarząd. Im lepszy operator, tym większa szansa na sukces obiektu na rynku turystycznym.

Deweloperzy planujący budowę aparthotelu, jak i inwestorzy zainteresowani lokalami muszą jednak zdawać sobie sprawę, że inwestycja w aparthotel może nieść za sobą pewne ryzyka. Aparthotele nie zostały bowiem ustawowo zdefiniowane w polskim porządku prawnym. Nie ma też odrębnych przepisów, które regulowałyby zasady ich funkcjonowania. Powoduje to stan sporej niepewności prawnej. Jest ona szczególnie istotna z uwagi na coraz prężniej rozwijający się i coraz bardziej zróżnicowany rynek aparthoteli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA