PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycyjna fala zalewa kolejny rynek nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 lis 2016 08:02

Inwestycyjna fala zalewa kolejny rynek nieruchomości Fot. Fotolia

Według analizy Savills, inwestorzy na rynku prywatnych akademików wykazują coraz większe zainteresowanie Europą Kontynentalną. Świadczy o tym wzrost wolumenu inwestycyjnego o 21 proc. rok do roku, który w drugim kwartale 2016 osiągnął wartość 1,8 miliarda USD.

REKLAMA

Patrząc na wielkość inwestowanych środków Wielka Brytania i USA wciąż cieszą się największym zainteresowaniem z wolumenem sięgającym w pierwszej połowie roku odpowiednio 1,4 mld USD i 5,4 mld USD. Jednocześnie w drugim kwartale wolumen w USA wzrósł o 82 proc. a w Wielkiej Brytanii spadł o 64 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku. Spadek wolumenu w w Wielkiej Brytanii spowodowany był efektem bazy, którego przyczyną było kilka dużych transakcji portfelowych w drugim kwartale 2015 r.

Europa Kontynentalna z 20 mln studentów, rosnącym udziałem studentów zagranicznych (dzięki większej dostępności kursów prowadzonych w języku angielskim) oraz bardzo niską podażą prywatnych akademików przyciąga inwestorów, szczególnie, że rynki USA i Wielkiej Brytanii są już dojrzałe i nie zapewniają tak wysokich zysków. Na tym tle szczególnie wyróżniają się Niemcy gdzie w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku wolumen inwestycyjny sięgnął 350 mln EUR – ponad dwa razy więcej niż w całym 2015 r. We Francji do sierpnia tego roku wolumen wyniósł 345 mln EUR.

Według analityków Savills kapitał międzynarodowy odpowiadał za 40 proc. wolumenu w ostatnich trzech latach a inwestorzy międzynarodowi którzy dążą do dywersyfikacji swoich portfeli zyskują na znaczeniu. Kapitał do Europy napływa głównie z USA, Kanady oraz Singapuru.

- Przez ostatnie trzy lata USA i Wielka Brytania zdominowały rynek. Jednak obecnie inwestorzy szukają produktów na mniej rozwiniętych rynkach, gdzie podaż nie nadążą za popytem i brakuje dobrze wypracowanych metod zarządzania tym rodzajem aktywów. Podczas gdy Niemcy i Francja wciąż stanowią atrakcyjną alternatywę, pojawiają się nowe perspektywy na rynkach Austrii, Irlandii, Holandii, Włoch oraz Hiszpanii. To rynki z niewystarczającą podażą prywatnych akademików a spodziewany jest wzrost liczby studentów spowodowany zwiększoną mobilnością studentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Tym samym spodziewany jest wzrost popytu na prywatne akademiki o wysokim standardzie - komentuje Marcus Roberts, dyrektor w dziale inwestycyjnym Savills w Londynie.

- Inwestycje w prywatne akademiki do tej pory okazywały się bezpieczne. Dodatkowo ich antycykliczność powoduje, że wielu instytucjonalnych inwestorów wkracza na rynek i czerpie korzyści wynikającą z wysokiego obłożenia i wzrostu czynszów. Ta tendencja będzie się nasilać, ponieważ banki centralne kontynuują luzowanie ilościowe oraz politykę niskich stóp procentowych - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA