PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Izba rolnicza znalazła chętnego na kupno pałacu w Klewkach

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2014 12:21

Jedna oferta wpłynęła w przetargu na sprzedaż XIX-wiecznego pałacu w Klewkach pod Olsztynem - poinformowała w czwartek Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Samorząd rolniczy chce sprzedać ten zabytkowy obiekt, bo nie stać go na remont.

REKLAMA

Jak poinformował PAP dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jacek Kuczajowski, w wyznaczonym terminie zgłosił się jeden oferent zainteresowany kupnem pałacu o powierzchni ponad 1 tys. m kw. wraz z zespołem parkowym zajmującym ponad 4 ha. "W ciągu 21 dni zarząd rozstrzygnie, czy prowadzić z tym oferentem dalsze negocjacje, czy rozpisać nowy przetarg" - powiedział.

Rolniczy samorząd liczył, że przetarg wzbudzi znaczne zainteresowanie, bo - jak oceniał dyrektor - Klewki są nazwą rozpoznawalną w całym kraju "ze względu na legendę o talibach". W dodatku nieruchomość jest atrakcyjnie położona nad kanałem łączącym jeziora Klebarskie i Linowskie, w pobliżu drogi krajowej z Olsztyna do Szczytna.

Pałac ponad 10 lat temu przekazała Izbie Rolniczej na siedzibę Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Nowy właściciel - wkrótce po przejęciu zabytku - wyremontował więźbę dachową, a potem dokonywał w budynku jedynie bieżących napraw.

Rolniczy samorząd uznał, że nie stać go na gruntowny remont zabytkowego obiektu, szacowany na ok. 5 mln zł. Obiekt do dzisiaj stoi pusty i niszczeje. Rewaloryzacji wymaga też park, w którym najstarsze drzewa mają ponad 200 lat.

Ostatecznie izba rolnicza znalazła sobie na siedzibę znacznie skromniejsze pomieszczenia przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Dlatego pod koniec ub. roku pałac w Klewkach wystawiła na sprzedaż. Pieniądze uzyskane w ten sposób miałyby pomóc w powołaniu fundacji, wspierającej dzieci z ubogich rodzin wiejskich.

Neorenesansowy pałac w Klewkach zbudowano prawdopodobnie w 1801 roku, a ok. 1861 roku przebudowano. Po wojnie dawny majątek ziemski przejął państwowy zakład rolny. Obecnie obiekt nie jest udostępniany do zwiedzania turystom.

Wieś Klewki w gminie Purda istnieje od XIV wieku. Nazwa tej miejscowości stała się powszechnie znana w 2001 roku po sejmowym wystąpieniu Andrzeja Leppera, który - powołując się na swojego informatora - pytał o talibów rzekomo lądujących w Klewkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA