PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak sprawić, by gmina mogła zarabiać na turystyce?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 13 wrz 2013 17:05

Udział społeczności lokalnej w przygotowaniu, realizacji i ewaluacji strategii rozwoju turystyki jest warunkiem jej powodzenia. Decyzje dotyczące rozwoju gminy w każdej dziedzinie uzyskują najlepsze rezultaty, jeśli podejmowane są wraz z mieszkańcami. Za przykład może posłużyć turystyka, której rozwój zawsze powiązany jest z innymi celami rozwoju społeczno-gospodarczego.

REKLAMA

Miejscowości, które przez wieki były typowo rolnicze lub też zatrudniały większość ludzi w gałęziach przemysłu, jakie straciły dziś na znaczeniu, często muszą szukać dla siebie nowych dróg.

Strategia rozwoju turystyki to zatrudnienie dla mieszkańców i szansa na dynamiczny rozwój regionu. To także nadzieja na zatrzymanie młodych, którzy w poszukiwaniu zatrudnienia i lepszych warunków życia wyjeżdżają do większych miejscowości w Polsce bądź do krajów UE.

- Wieloletnie strategie rozwoju turystyki wymagają sporo zaangażowania na etapie planowania, realizacji, a także monitoringu i ewaluacji, dają jednak szansę na pozytywną zmianę wizerunku okolicy - wyjaśnia Daniel Prędkopowicz, kierownik projektu "Decydujmy razem" w Fundacji Fundusz Współpracy.

Rozwój turystyki wymaga jednak pewnych ustępstw. Mieszkańcy muszą zdawać sobie sprawę, że napływ gości może, w szczególnie atrakcyjnych miesiącach, odebrać im ciszę i spokój, do których przywykli. Zgodzą się na to znacznie łatwiej, jeśli będą brali czynny udział w ustaleniach samorządu, współdecydując o rozmieszczeniu nowych atrakcji turystycznych.

Leżenie na plaży i spacery po deptakach to dziś mało zachęcające metody spędzania wolnego czasu. Sprawdzają się jeszcze w tradycyjnie turystycznych miejscowościach, ale raczej nie przyciągną nowych gości do nieznanych dotąd szerzej miast, miasteczek i wsi. Aby zdobyć gości, trzeba zaproponować im coś nowego: ciekawy sposób spędzania czasu, aktywny wypoczynek, oryginalne rozrywki - zauważa Edyta Lenart, opiekunka młodzieży z gminy Bałtów.

Interesującym pomysłem na przyciągnięcie zainteresowanych są questy. Questing, dyscyplina w Polsce stosunkowo nowa, to turystyka z zagadkami, pozwalająca na odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Zabawa łączy elementy harcerskich podchodów i gier terenowych.

Przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na zagłębie questingu wyrasta dziś Bałtów (woj. świętokrzyskie), gdzie tę formę spędzania czasu zaczęto rozwijać od 2010 r. W 2011 r. testowano pierwsze szlaki, a dziś chętni mogą przemierzyć kilkanaście różnych tras - od zabaw dla rodzin z dziećmi po nocne poszukiwania duchów. Realizatorem projektu "Bałtów - polską stolicą questingu" jest zrzeszające aktywnych mieszkańców Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt" wraz ze swoim oddziałem młodzieżowym. To właśnie młodzież silnie wsparła projekt, przeszukując archiwa i biblioteki, współpracując z najstarszymi mieszkańcami i właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Miejscowości, które przez wieki były typowo rolnicze lub też zatrudniały większość ludzi w gałęziach przemysłu, jakie straciły dziś na znaczeniu, często muszą szukać dla siebie nowych dróg.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA