PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakość i doświadczenie niezbędne w walce o gości - relacja z sesji hotelowej na Property Forum

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 wrz 2013 15:03

Jakość i doświadczenie niezbędne w walce o gości - relacja z sesji hotelowej na Property Forum

Coraz więcej niezależnych hoteli jest zainteresowanych działaniem w formule franczyzowej i przystępuje do sieci. Stwarza to bowiem możliwości rozwoju obiektom, które chcą funkcjonować na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. To właśnie specjalizacja i wysoka jakość usług to przyszłość hoteli - takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego "Polscy hotelarze uwierzyli w sieci - rynek franczyzy hotelowej bije rekordy", odbywającego się w ramach konferencji Property Forum 2013.

REKLAMA

Na przestrzeni ostatnich 10 lat rynek hotelowy w Polsce zmienił się diametralnie. - Przybywa placówek o najwyższym standardzie, a cała branża musi podążać za stale rosnącymi oczekiwaniami klientów - mówi Janusz Mitulski, partner, Horwath HTL Polska.

Trzy gwiazdki wciąż na topie

Obecnie największą liczbę hoteli, bo 48 procent, stanowią obiekty trzygwiazdkowe. Do tej pory taką kategoryzację przyznano 1056 hotelom. Z kolei cztero- i pięciogwiazdkowe budynki stanowią 14 proc. rynku i oferują ponad 30 procent pokoi hotelowych w Polsce.

Największą bazą noclegową dysponuje województwo mazowieckie z liczbą 17 316 pokoi w 216 hotelach. Na drugim biegunie znalazło się województwo podlaskie z zaledwie 30 hotelami, oferującymi 1500 pokoi. To zdecydowanie najbardziej niedoinwestowany obszar branży hotelarskiej w Polsce.

Niepokojące dane i nowe nadzieje

Z danych firmy Horwath HTL wynika, że średnie obłożenie hoteli w Polsce jest na poziomie ok. 43 procent, przy czym wartości te są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Najwyższe, 55,6-procentowe obłożenie notuje się w Warszawie. Najniższe - 35,3-proc. jest w województwie warmińsko-mazurskim.
- Wyniki te mogą niepokoić - zawraca uwagę Janusz Mitulski. - Do uzyskania opłacalności operacyjnej potrzebne jest minimum 40-procentowe obłożenie. Właściciele hoteli muszą więc ostro walczyć o klienta i stawiać na najbardziej efektywne rozwiązania - zaznacza.

Z optymizmem na rozwój sytuacji w branży hotelarskiej pozwalają jednak patrzeć tegoroczne wyniki obiektów. O miłym zaskoczeniu mówi jeden z panelistów Property Forum Krzysztof Łopaciński, wiceprezes zarządu, Instytut Turystyki, Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji.
- Okazało się, że w I półroczu br. hotele odwiedziło o 7 procent więcej turystów niż w roku ubiegłym. To m.in. pozytywny efekt Euro 2012. Liczymy, że będzie odczuwalny w Polsce także przez następne lata - dodaje.

Taką tendencje potwierdza też Małgorzata Morek, dyrektor ds. franczyzy, Grupa Hotelowa Orbis. - W 2013 roku przyrost gości z zagranicy wzrósł o 4 punkty procentowe w stosunku do 2012 roku. Ten wynik wiążemy też z większym usieciowieniem polskich hoteli. Zagraniczni goście, wybierając hotel, często kierują się bowiem zasadą, że marka daje gwarancję jakości - wyjaśnia.

  • doradca inwestora 2013-09-30 09:53:20
    Franczyza to kaganiec dla właściciela, właściciel płaci słone opłaty, a wcześniej musi za swoje dostosować hotel do standardu sieci. W zamian dostaje nazwę (markę :) i umowę, która jemu niczego nie gwarantuje za to on musi zagwarantować mnóstwo rzeczy i dokładać z prywatnego majątku jeśli hotel nie wyrabia na opłaty...To propozycja dla tych, którzy bardzo dobrze znają się na zarządzaniu i mają własny -podkreślam- własny znakomity zespół zarządzający. Jeżeli tego nie ma to franczyza będzie z reguły gorszym pomysłem niż nie robienie niczego. Natomiast optymalnym rozwiązaniem jest umowa o zarządzanie z siecią (dobrze wynegocjowana z udziałem specjalisty) gdzie to sieć odpowiada za wynik i nie dostaje opłat jeżeli tego wyniku nie osiągnie.
  • condo.pl 2013-09-27 17:30:30
    Condo nadal na topie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA