PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakość i doświadczenie niezbędne w walce o gości - relacja z sesji hotelowej na Property Forum

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 wrz 2013 15:03

Jakość i doświadczenie niezbędne w walce o gości - relacja z sesji hotelowej na Property Forum

Coraz więcej niezależnych hoteli jest zainteresowanych działaniem w formule franczyzowej i przystępuje do sieci. Stwarza to bowiem możliwości rozwoju obiektom, które chcą funkcjonować na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. To właśnie specjalizacja i wysoka jakość usług to przyszłość hoteli - takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego "Polscy hotelarze uwierzyli w sieci - rynek franczyzy hotelowej bije rekordy", odbywającego się w ramach konferencji Property Forum 2013.

REKLAMA

Na przestrzeni ostatnich 10 lat rynek hotelowy w Polsce zmienił się diametralnie. - Przybywa placówek o najwyższym standardzie, a cała branża musi podążać za stale rosnącymi oczekiwaniami klientów - mówi Janusz Mitulski, partner, Horwath HTL Polska.

Trzy gwiazdki wciąż na topie

Obecnie największą liczbę hoteli, bo 48 procent, stanowią obiekty trzygwiazdkowe. Do tej pory taką kategoryzację przyznano 1056 hotelom. Z kolei cztero- i pięciogwiazdkowe budynki stanowią 14 proc. rynku i oferują ponad 30 procent pokoi hotelowych w Polsce.

Największą bazą noclegową dysponuje województwo mazowieckie z liczbą 17 316 pokoi w 216 hotelach. Na drugim biegunie znalazło się województwo podlaskie z zaledwie 30 hotelami, oferującymi 1500 pokoi. To zdecydowanie najbardziej niedoinwestowany obszar branży hotelarskiej w Polsce.

Niepokojące dane i nowe nadzieje

Z danych firmy Horwath HTL wynika, że średnie obłożenie hoteli w Polsce jest na poziomie ok. 43 procent, przy czym wartości te są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Najwyższe, 55,6-procentowe obłożenie notuje się w Warszawie. Najniższe - 35,3-proc. jest w województwie warmińsko-mazurskim.
- Wyniki te mogą niepokoić - zawraca uwagę Janusz Mitulski. - Do uzyskania opłacalności operacyjnej potrzebne jest minimum 40-procentowe obłożenie. Właściciele hoteli muszą więc ostro walczyć o klienta i stawiać na najbardziej efektywne rozwiązania - zaznacza.

Z optymizmem na rozwój sytuacji w branży hotelarskiej pozwalają jednak patrzeć tegoroczne wyniki obiektów. O miłym zaskoczeniu mówi jeden z panelistów Property Forum Krzysztof Łopaciński, wiceprezes zarządu, Instytut Turystyki, Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji.
- Okazało się, że w I półroczu br. hotele odwiedziło o 7 procent więcej turystów niż w roku ubiegłym. To m.in. pozytywny efekt Euro 2012. Liczymy, że będzie odczuwalny w Polsce także przez następne lata - dodaje.

Taką tendencje potwierdza też Małgorzata Morek, dyrektor ds. franczyzy, Grupa Hotelowa Orbis. - W 2013 roku przyrost gości z zagranicy wzrósł o 4 punkty procentowe w stosunku do 2012 roku. Ten wynik wiążemy też z większym usieciowieniem polskich hoteli. Zagraniczni goście, wybierając hotel, często kierują się bowiem zasadą, że marka daje gwarancję jakości - wyjaśnia.

  • doradca inwestora 2013-09-30 09:53:20
    Franczyza to kaganiec dla właściciela, właściciel płaci słone opłaty, a wcześniej musi za swoje dostosować hotel do standardu sieci. W zamian dostaje nazwę (markę :) i umowę, która jemu niczego nie gwarantuje za to on musi zagwarantować mnóstwo rzeczy i dokładać z prywatnego majątku jeśli hotel nie wyrabia na opłaty...To propozycja dla tych, którzy bardzo dobrze znają się na zarządzaniu i mają własny -podkreślam- własny znakomity zespół zarządzający. Jeżeli tego nie ma to franczyza będzie z reguły gorszym pomysłem niż nie robienie niczego. Natomiast optymalnym rozwiązaniem jest umowa o zarządzanie z siecią (dobrze wynegocjowana z udziałem specjalisty) gdzie to sieć odpowiada za wynik i nie dostaje opłat jeżeli tego wyniku nie osiągnie.
  • condo.pl 2013-09-27 17:30:30
    Condo nadal na topie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA