PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jessica wesprze przebudowę dawnego Hotelu Śląskiego

  • Autor: PAP
  • 23 maj 2013 12:52

Kosztem 14,7 mln zł dawny hotel w centrum Katowic zmieni się w kompleks turystyczno-kulturalny z trzygwiazdkowym hotelem, restauracją i minibrowarem. To piąty w regionie projekt wspierany z unijnej inicjatywy Jessica. Pożyczka na ten cel wyniesie 6,4 mln zł.

REKLAMA

Chodzi o budynek byłego Hotelu Śląskiego przy ulicy Mariackiej, która w ostatnich latach stała się reprezentacyjnym deptakiem Katowic. Opuszczony i zdegradowany obiekt ma zostać przebudowany. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą, by zyskał nie tylko funkcje hotelowo-gastronomiczne, ale także stał się silnym punktem na mapie kulturalnej Katowic.

"Miejsce to będzie wpływać znacząco na potencjał i ożywienie społeczne dzięki cyklicznym wystawom młodych artystów malarzy, fotografów, twórców oraz ścisłej współpracy z instytucjami kulturalnymi i lokalnym środowiskiem muzycznym" - podał w czwartek urząd marszałkowski w Katowicach.

Według jego przedstawicieli, rewitalizacja obiektu w sposób zgodny z projektem przyczyni się do ożywienia centralnej części miasta. Zabytkowe elementy architektoniczne budynku mają być zachowane, z dbałością o szczegóły konstrukcyjne i architektoniczne. Dom zyska też proekologiczny system ogrzewania; ma odzyskiwać energię i do minimum ograniczyć emisję spalin.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Katowicki projekt jest piątym przedsięwzięciem współfinansowanym ze środków inicjatywy Jessica w woj. śląskim. Wcześniej zdecydowano o realizacji projektów w Świętochłowicach, gdzie niszczejący basen ma być przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy; w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne, oraz w Tychach - tam budynek dawnego kina zmienia się w "pasaż kultury" - na potrzeby imprez, usług i handlu. W Jastrzębiu Zdroju powstanie natomiast nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostanie zmodernizowanych.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Menedżerem Funduszu Powierniczego Jessica dla woj. śląskiego jest EBI.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA