PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jeszcze niesprywatyzowane uzdrowiska mogą być łakomym kąskiem dla inwestorów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 maj 2012 10:39

Jeszcze niesprywatyzowane uzdrowiska mogą być łakomym kąskiem dla inwestorów

Jeszcze siedem spółek uzdrowiskowych pozostało w Polsce do sprywatyzowania. - Prywatyzacja wydaje się najprostszym sposobem na podniesienie rentowności takich nieruchomości. W innym przypadku obiekty te będą „ubogimi siostrami" prywatnych sanatoriów i hoteli - przestrzegał podczas sesji Uzdrowiska w Polsce, odbywającej się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny.

REKLAMA

Zdaniem Jana Golby, przyczyną tego, że proces prywatyzacji uzdrowisk postępuje w Polsce wolno, są m.in. w przyzwyczajenia i obawy ze strony pracowników, członków związków zawodowych i rządu.

- Ośrodki, które pozostały do sprywatyzowania, mają dobrze przygotowaną kadrę, co jest podstawą leczenia uzdrowiskowego. Powinny stanowić łakomy kąsek dla inwestorów - zapowiada Jan Golba.

Zdaniem burmistrza, warunki dla inwestorów prywatnych są coraz korzystniejsze. W infrastrukturę zewnętrzną - turystyczną, rekreacyjną i komunalną uzdrowisk zainwestowano ponad miliard zł. Jako barierę wskazuje ich słabą dostępność komunikacyjną.

Liderami w prywatyzacji uzdrowisk są spółki KGHM TFI oraz Uzdrowiska Polskie.

- Przez lata wytworzył się wizerunek uzdrowisk jako jednostek państwowych, bo długo nie było ani jednego uzdrowiska prywatnego. Po 1998 r. rozpoczęła się prywatyzacja, ale do 2008 r. była to tzw. prywatyzacja pełzająca, czyli wyprzedawano tylko te uzdrowiska, które nie przynosiły dochodu spółkom uzdrowiskowym Skarbu Państwa - wyjaśnia prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. 

Jak dodaje, państwowe zarządzanie doprowadziło do wypracowania klasycznego modelu lecznictwa uzdrowiskowego. - Kiedyś uzdrowiska były traktowane monofunkcyjnie, jako ośrodki leczenia ludzi starych, schorowanych, ewentualnie dzieci. Nie było w nich miejsca dla średniego pokolenia, nie istniało pojęcie leczenia rodzinnego. Dziś wiele osób o uzdrowiskach nie wie. Powstała przepaść, którą trzeba dziś jakoś zapełnić. Trzeba szukać nowego rynku - podkreśla Jan Golba.  

Zdaniem eksperta, tendencja, żeby traktować uzdrowiska wielofunkcyjnie, zarysowała się po raz pierwszy w 2001 roku. - Patrzymy dzisiaj na uzdrowisko bardzo szeroko, nie przez pryzmat spółki, ale przez pryzmat obszaru i wszystkich inwestycji, które są na tym obszarze realizowane - podkreśla burmistrz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA