PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kandydat na prezydenta Warszawy: Prudential popada w ruinę

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2014 16:36

Zabytkowy Prudential popada w ruinę, a miasto nie reaguje - alarmował w piątek kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin.

REKLAMA

Sasin na piątkowej konferencji prasowej mówił, że pierwszy warszawski drapacz chmur popada w ruinę i pozbawiony dachu może nie przetrwać kolejnej zimy. Kandydat PiS na prezydenta Warszawy, zaznaczył, że gdy miasto wydzierżawiło budynek prywatnemu podmiotowi, w umowie dzierżawy nie została zawarta klauzula, która zobowiązywałaby do zachowania zabytkowego charakteru budynku.

Dzisiaj - jak mówił Sasin - "remont jest wstrzymany i nic się nie dzieje". "Budynek nie jest zabezpieczony dachem, jest zalewany wodą. Boimy się, że nadchodząca zima spowoduje pękanie murów i budynek będzie nadawać się do rozbiórki" - podkreślił Sasin.

Uznał, że Prudential przy pl. Powstańców Warszawy jest symbolem podejścia warszawskiej administracji do ochrony dziedzictwa kulturowego. Dodał, że podobny los: doprowadzenie do ruiny, a potem rozbiórka, spotkał inne zabytki: willę Granzowa w Rembertowie, parowozownię przy Dworcu Wileńskim, gdzie następnie stanął supermarket, koszary huzarów przy Łazienkach Królewskich, fabrykę Kamlera przy ul. Dzielnej.

Sasin dodał też, że stołeczny konserwator zabytków na mocy ustawy o ochronie zabytków ma możliwość zabezpieczenia zabytkowej substancji na koszt dzierżawcy budynku. "W przypadku Prudentialu bezczynność służb miejskich zaskakuje" - powiedział.

Kandydat PiS proponuje powołanie społecznej rady ochrony zabytków złożonej ze społeczników monitorującą stan zabytkowych budynków. Gdy zostanie wybrany na stołecznego prezydenta, Sasin - jak zapowiedział - doprowadzi do odbudowy Pałacu Saskiego na pl. Piłsudskiego i umieszczenia tam placówki kulturalnej.

Do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie Prudentialu zaapelowali też warszawscy społecznicy z inicjatywy Stowarzyszenia Miasto jest Nasze. W liście otwartym zwrócili się o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu zabezpieczenie zabytkowej konstrukcji Prudentialu, która - nieprzykryta dachem - ulega nieodwracalnej dekonstrukcji.

Budenk powstał w l. 1931-1933 przy ówczesnym placu Napoleona - mieścił siedzibę angielskiego "Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential" (Przezorność). Pierwszy warszawski wieżowiec - liczący ponadto 60 m. wysokości - zaprojektował architekt Marcin Weinfeld, natomiast stalową konstrukcję budynku zaprojektował Stefan Bryła. Pod koniec lat 30. w budynku swą siedzibę znalazła Eksperymentalna Stacja Telewizyjna, a na dachu zamontowana została antena nadawcza - nadawanie próbnych programów rozpoczęto jesienią 1938 r. Prudential ucierpiał we wrześniu 1939 w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego, podczas powstania warszawskiego zajmowali go powstańcy, a na szczycie budynku przez cały czas powiewała polska flaga. Dzięki stabilnej stalowej konstrukcji budynek przetrwał wojnę, a po niej został odbudowany w socrealistycznym stylu. Mieścił się tam do 2002 r. Hotel Warszawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA