PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowice myślą o turystyce biznesowej

  • wnp.pl
  • 02 kwi 2013 12:28

Katowice są jedną z bardziej atrakcyjnych lokalizacji do turystyki biznesowej w Polsce - wynika z raportu "Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2012 roku", przygotowanego przez dra Krzysztofa Cieślikowskiego z Górnośląskiej Szkoły Biznesu.

REKLAMA

W 2012 roku liczba spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych organizowanych w 24 obiektach na terenie Katowic wyniosła 6 117, z czego 1 119 trwało dwa dni lub dłużej.

Średnie wydatki uczestnika konferencyjnego wyniosły w tym czasie w Katowicach 234,2 zł. Przy czym dla delegatów nocujących w Katowicach była to kwota znacznie wyższa - 445,8 zł - wobec 133,3 zł u osób niekorzystających z noclegu.

Krzysztof Cieślikowski zwrócił uwagę, że osoby przyjezdne bardzo często podnoszą problem niedostatecznej liczby miejsc parkingowych w centrum miasta. - Dalszy rozwój turystyki biznesowej wymaga rozbudowy infrastruktury parkingowej - twierdzi autor raportu.

Pomimo pewnych niedogodności z zaparkowaniem w centrum miasta, aż 92 proc. delegatów ponownie przyjechałoby do obiektu, w którym odbywało się spotkanie konferencyjne, a 84 proc. respondentów wyraziło chęć ponownego odwiedzenia Katowic.

Zdaniem autora opracowania decyduje o tym przede wszystkim dobre położenie komunikacyjne miasta. Posiada ono nie tylko łatwy dostęp do autostrad A4 i A1, ale jest również dobrze skomunikowane z trzema lotniskami rangi międzynarodowej, które znajdują się w odległości poniżej 100 kilometrów.

Co więcej, w pobliżu centrum Katowic znajduje się czwarte lotnisko (Muchowiec), które może obsługiwać lekki ruch biznesowy.

Atrakcyjność Katowic podnosi też przynależność do największej w Polsce specjalnej strefy ekonomicznej oraz największej w Polsce, bo liczącej 2,5 mln mieszkańców, aglomeracji miejskiej.

Wszystko to przekłada się na dużą atrakcyjność dla turystyki biznesowej. Nie oznacza to jednak, że Katowice nie mają słabych stron, które przeszkadzają im w pełnym wykorzystaniu posiadanego potencjału.

Przede wszystkim ciągle niedostatecznie rozwinięta jest baza hotelowa. Dość powiedzieć, że spośród 15 hoteli w Katowicach, tylko jeden - Hotel Monopol - spełnia standardy obiektu 5-gwiazdkowego. Dla porównania, Wrocław dysponuje pięcioma takimi hotelami.

Dużym problemem jest też przeciąganie się w czasie budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Co prawda i bez niego Katowice dysponują obiektami, które razem wzięte mogą pomieścić duże konferencje lub targi, ale wszystkie one są rozrzucone na dużym obszarze, co utrudnia komunikację między nimi.

MCK ma rozwiązać ten problem. Główną częścią obiektu będzie wielofunkcyjna sala o pojemności od 8 do 12 tys. osób (w zależności od zastosowania). W budynku znajdą się też m.in. sale audytoryjne, konferencyjne, restauracje oraz punkty gastronomiczne. Całkowita powierzchnia Centrum ma wynosić 38 tys. m kw.; jego planowana długość wynosi 236 m, szerokość - 92 m, a wysokość - do 18 m.

Niestety budowa MCK przeciąga się. Pierwotnie miało być gotowe już w maju 2013 roku. Obecnie władze miasta mówią o oddaniu obiektu do użytku do końca 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA