PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kielce chcą lotniska

  • Autor: PAP
  • 14 kwi 2016 08:57

Kielce chcą lotniska Fot. Fotolia

Do budowy w Obicach k. Kielc centralnego portu lotniczego lub tzw. przesiadkowego będzie przekonywał rząd samorząd stolicy woj. świętokrzyskiego. Zdaniem władz miasta, miejsce gdzie wcześniej miał powstać port regionalny, jest najlepszą lokalizacją dla przedsięwzięcia w Polsce.

REKLAMA

Jak przekonywał w środę podczas konferencji prasowej prezydent Kielc Wojciech Lubawski, w najbliższym czasie rząd będzie musiał rozważyć decyzję o lokalizacji portu centralnego, w związku z koniecznością utrzymania odpowiedniej przepustowości innych krajowych portów lotniczych i dalszym rozwojem sektora lotniczego w Polsce. Lubawski rozmawiał na ten temat z przedstawicielami resortów rozwoju i infrastruktury.

"Będziemy próbować przekonać władze, że jeżeli nie między Warszawą i Łodzią (…) to spełniamy wszelkie warunki do tego, by było to w Obicach (…) Jutro przekażę ministrowi Kwiecińskiemu (wiceminister rozwoju, który przyjedzie do Kielc - PAP) dokument, który stworzyliśmy. Bierzemy głos w dyskusji, gdzie ten port powinien powstać" - poinformował Lubawski, prezentując raport o potencjale rozwojowym lotniska pod Kielcami.

Zdaniem prezydenta, wśród możliwych scenariuszy, jest budowa portu centralnego lotniczego między Warszawą i Łodzią - wstępne analizy na ten temat robiono już kilka lat temu - lub rozbudowa portu w Pyrzowicach pod Katowicami. "Dzisiaj dwa największe miasta to Warszawa i Kraków. Port powinien powstać pomiędzy tymi dwoma miastami, jest potrzebny również funkcjonującym tam lotniskom. Przy budowaniu dzisiaj szybkiej kolei, dostęp do Krakowa (z Kielc - PAP) w ciągu pół godziny, a do Warszawy - w ciągu godziny, nie jest jakąś fanaberią czy nierealną rzeczą. Naszym zdaniem bardzo dobrą lokalizacją są Obice" - podkreślił Lubawski.

Zdaniem włodarza w Obicach mógłby powstać centralny port lotniczy lub port przesiadkowy, tzw. "huby". Mógłby pełnić także funkcje związane z cargo. "Port centralny jest bardziej nazwą, niż funkcją. Nam chodzi o port przesiadkowy - samoloty +ze świata+ lądowałyby u nas i potem pasażerowie przemieszczaliby się po całym kraju(…) Taką decyzje podjęli Niemcy budując port +huby+ w Monachium, drugi co do wielkości w Niemczech. Z badań wynika, że tylko 10 proc. ruchu na nowym lotnisku było spowodowane samym miastem Monachium, a 90 proc. portem przesiadkowym dla Niemiec. Mimo, że większy jest port we Frankfurcie, to największy ruch pasażerski odbywa się w Monachium" - analizował Lubawski.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA