PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejny kompleks bunkrów na Mazurach będzie udostępniony turystom

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2015 11:20

Nadleśnictwo Borki chce wydzierżawić tereny dawnej kwatery głównej dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach k. Węgorzewa. Ten najlepiej zachowany kompleks poniemieckich bunkrów z II wojny światowej na Mazurach ma być udostępniany do zwiedzania turystom.

REKLAMA

Mazurskie nadleśnictwo ogłosiło przetarg na dzierżawę terenu o powierzchni blisko 1,5 ha, na którym w czasie II wojny znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Jak powiedział PAP nadleśniczy Piotr Gawrycki, umowa ma zostać zawarta na 20 lat, a cenę wywoławczą czynszu ustalono na 150 tys. zł rocznie. Dzierżawca ma udostępnić turystom kompleks bunkrów i leśny parking.

Według nadleśniczego dawna kwatera Wehrmachtu to najlepiej zachowany ośrodek dowodzenia III Rzeszy na Mazurach. Niemcy w 1945 r. opuścili to miejsce bez walki i nie zdążyli wysadzić bunkrów. Dlatego stanowią one unikatową atrakcję turystyczną. Mamerki nie są tak znane, jak odległa o 18 km kwatera główna Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży, ale i tak odwiedza je kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie.

Kwaterę w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 podziemnych schronów i ponad 200 obiektów naziemnych. Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tys. żołnierzy.

Na terenie należącym do nadleśnictwa można oglądać m.in. nienaruszone trzy ogromne schrony obronne i dwa mniejsze. Niektóre z tych budowli mają stropy o grubości 7 m, a na ich ścianach zachowały się oryginalne maskowania z trawy morskiej i cementu, które imitowały mech.

Grunty przeznaczone do dzierżawy sąsiadują z prywatnym terenem, gdzie znajduje się lokalne muzeum II wojny światowej. Zlokalizowano je w tzw. mieście Brygidy - dawnym centrum łączności, którego większość personelu stanowiły kobiety ze służb pomocniczych.

Prywatny właściciel udostępnia tam zwiedzającym m.in. dwa potężne schrony o powierzchni 600 m kw., połączone 30-metrowym podziemnym tunelem. Pomieszczenia zaaranżowano przy pomocy historycznego wyposażenia i umundurowanych manekinów. Od niedawna turystom udostępniono też 38-metrową wieżę obserwacyjną, z której widać całe jezioro Mamry i malownicze okolice od Węgorzewa po Srokowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA