PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejny szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach?

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2016 16:22

Kolejny szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach? MCK Katowice

Firmy i organizacje z woj. śląskiego postulują zorganizowanie 24. szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r. w Katowicach. Argumentują, że taka decyzja m.in. pokazałaby polskie podejście do transformacji gospodarki opartej na węglu w kierunku nowoczesnych technologii i usług.

REKLAMA

Autorzy dotychczasowych głosów w tej sprawie akcentują, że Katowice i region posiadają odpowiednią bazę - przede wszystkim działające tam od dwóch lat Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK). Podkreślają, że dysponują też doświadczeniem - organizowany tam coroczny Europejski Kongres Gospodarczy ściąga po kilka tysięcy gości z Polski i całego świata.

Propozycję organizacji w Polsce COP24, czyli 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14), zgłosił minister Jan Szyszko podczas wystąpienia na sesji plenarnej konferencji szczytu odbywającego się w Marrakeszu (Maroko).

Pozytywną dla Polski decyzję w tej sprawie Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu ogłosiła 18 listopada br.

Tydzień później inicjator katowickiego Kongresu i szef grupy PTWP, której jedna ze spółek zarządza tamtejszym MCK i halą Spodek, Wojciech Kuśpik zaproponował Katowice jako miejsce organizacji COP24 podczas dorocznej konferencji poświęconej problemom polskiego górnictwa. Postulat Kuśpika z zainteresowaniem przyjął wówczas wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Jak poinformował we wtorek Kuśpik, w tej sprawie podjęto już "rozmowy z przedstawicielami rządu", a w "działania wspierające pozyskanie tego wydarzenia do Katowic i regionu zaangażowali się śląscy parlamentarzyści".

Szef grupy PTWP zapewnił, że MCK i Spodek idealnie nadają się do przyjęcia gości konferencji COP24. Podkreślił, że w zespole spółki zarządzającej tymi obiektami pracują specjaliści z dużym doświadczeniem przy realizacji wydarzeń, kongresów i konferencji; ponadto zespół ten wraz z partnerami firmy "ma wsparcie osób, które odpowiadały za organizację COP19 w 2013 r. w Polsce i mają pełną wiedzę co do skali i złożoności wydarzenia".

We wtorek działania na rzecz umieszczenia COP24 w Katowicach zapowiedział również współtworzący rządzącą woj. śląskim koalicję Ruch Autonomii Śląska. Podczas najbliższej sesji sejmiku radni mają zająć się projektem uchwały - apelu o zaangażowanie rządu, władz regionu i miasta w tej sprawie. W środę katowicki radny Marek Nowara ma złożyć stosowną interpelację do prezydenta Katowic.

Wiceprzewodniczący sejmiku woj. śląskiego Janusz Wita powiedział, że organizacja COP24 dałaby szansę, aby "pokazać z nieco innej strony Polskę". "Woj. śląskie jest specyficzne pod kątem klimatycznym, kojarzy się jednoznacznie. Ale jesteśmy na etapie ciągłej transformacji, co warto byłoby pokazać gościom konferencji" - ocenił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA