PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komplikuje się budowa aquaparku w Słupsku

  • Autor: PAP
  • 15 kwi 2014 16:02

Unieważniony został przetarg na dokończenie wstrzymanej w styczniu 2013 r. budowy aquaparku w Słupsku (Pomorskie). Przyczyną był brak 17,4 mln zł potrzebnych do kontynuowania inwestycji. Ratusz zapowiedział, że nadal chce dokończyć obiekt.

REKLAMA

Rejonowy Zarząd Inwestycji, firma wynajęta przez miasto do prowadzenia przetargu, podała w ogłoszeniu, że "zamawiający unieważnia postępowanie z uwagi na brak środków finansowych, które może przeznaczyć na sfinansowanie realizacji zamówienia w związku z niepodjęciem uchwał przez Radę Miejską w sprawie zwiększenia finansowania inwestycji".

Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy zawansowanej w 70 proc. budowy, na którą wydano dotychczas ok. 42,5 mln zł.

Rzecznik prezydenta Słupska Dawid Zielkowski powiedział we wtorek PAP, że ratusz nadal chce dokończyć budowę, rozważanych jest kilka scenariuszy, jak to zrobić, ale obecnie za wcześnie na szczegóły.

Prace przy aquaparku ruszyły w maju 2011 r. Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł, jego otwarcie planowano na czerwiec 2012 r. Miasto otrzymało na inwestycję 19,2 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Wykorzystano z niej dotychczas ok. 2,9 mln zł.

W styczniu 2013 r. budowę wstrzymano. Ratusz zerwał umowę z wykonawcą z powodu opóźnień. Budowlańcom naliczono kary umowne w wysokości 31,2 mln zł, z czego dotychczas wyegzekwowano 6,4 mln zł. Pozostałą część kwoty, tj. 24,8 mln zł, miasto chce odzyskać od wykonawcy w postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Wykonawca odpowiedział na to kontrpozwem, domagając się 24,6 mln zł za dodatkowe roboty. Sprawa jest w toku.

W ub.r. na dokończenie aquaparku ogłoszono dwa przetargi. Pierwszy unieważniono w sierpniu 2013 r. z powodu zbyt wysokiej, wynoszącej 47,3 mln zł ceny proponowanej przez firmę ubiegającą się o zamówienie.

Na drugi przetarg, w którym ograniczono zakres prac na budowie, w grudniu ub.r. złożono dwie oferty, opiewające na 33,9 mln zł i 38,5 mln zł. Wciąż było to więcej niż 16,5 mln zł, jakie ratusz mógł przeznaczyć na kontynuowanie inwestycji.

W związku z tym prezydent Słupska Maciej Kobyliński (SLD) zaczął zabiegać u radnych o brakujące 17,4 mln zł. Najpierw chciał uzyskać tę kwotę przez zmiany w budżecie na rok 2014. Potem proponował rozłożenie płatności za inwestycję do 2019 r. Oba warianty głosami opozycji z PO i PiS rada konsekwentnie odrzucała, uznając, że stanowią one zbyt duże zagrożenie dla finansów miasta.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA