PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komunalizacja uzdrowisk zamiast prywatyzacji?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • 13 cze 2012 10:09

Władze Buska-Zdroju proponują, żeby zamiast prywatyzacji przeprowadzić komunalizację placówki. - Takie propozycje wysłaliśmy do premiera, do ministra skarbu, do posłów - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Henryk Radosz, zastępca burmistrza.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę, że opinia ministra zdrowia dotycząca prywatyzacji uzdrowiska jest pozytywna, obecnie dużo zależy od decyzji ministra skarbu.

Stanowisko samorządu, zarówno burmistrza, jak i rady miejskiej, w sprawie prywatyzacji uzdrowiska jest jednoznaczne. W kwietniu b.r. rada miejska na wniosek burmistrza podjęła uchwałę, zawierającą apel do premiera, do ministra skarbu, aby pozostawić Uzdrowisko Busko-Zdrój SA w formie spółki Skarbu Państwa.

Jednak ponieważ wiemy, że uzdrowisko to atrakcyjny podmiot, z puktu widzenia prywatyzujących - placówka jest w dobrej kondycji - to wystąpiliśmy w tej sprawie też z pozytywną propozycją. Chodzi o to, żeby nie dokonywać prywatyzacji, a komunalizacji na rzecz samorządu, na rzecz gminy Busko-Zdrój.

Jeżeli komunalizacja całości uzdrowiska nie byłaby do zaakceptowania przez władze, to zależałoby nam na zachowaniu w rękach publicznych przynajmniej dwóch rzeczy. Po pierwsze - ujęcia wód leczniczych, po drugie - oczyszczalni ścieków pokąpielowych.

Moim zdaniem zarówno źródła, jak i oczyszczalnia powinny być udostępniane wszystkim podmiotom uzdrowiskowym. Wobec tego wskazane byłoby, żeby przynajmniej te dwa składniki majątku obecnej spółki skarbu państwa zostały w drodze komunalizacji przekazane samorządowi.

Takie propozycje wysłaliśmy do premiera, do ministra skarbu, do posłów. Będziemy chcieli o tych kwestiach nadal rozmawiać.

Jeżeli prywatny właściciel przejmie ujęcia wód leczniczych i oczyszczalnię ścieków pokąpielowych, wówczas obawiamy się, że będzie stawiał wygórowane warunki korzystania z tych zasobów. Obawiamy się też, czy prywatyzacja nie doprowadzi do zachwiania konkurencyjności, czy nowy właściciel będzie równo traktował wszystkie inne podmioty.

Zastrzeżenia związane z prywatyzacją ma też załoga i związki zawodowe w uzdrowisku. Najogólniej mówiąc obawiają się zwolnień.

Poza tym <a href="http://www.portalsamorzadowy.pl" title="finanse samorządów, gospodarka komunalna, inwestycje samorządowe" target="_blank">samorząd</a> obawia się też, że prywatny właściciel będzie rozwijał uzdrowisko bardziej w kierunku placówki typu SPA. Na boku pozostaną wówczas funkcje lecznicze, rehabilitacyjne placówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA