PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniec marzeń o polskim Disneylandzie?

  • Autor: Propertynews.pl/Puls Biznesu
  • 19 cze 2013 14:53

Koniec marzeń o polskim Disneylandzie?

Czy to koniec Adventure World Warsaw? Na światło dzienne wychodzą kolejne aspekty inwestycji, dzięki której w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim miał powstać park rozrywki z hotelami, wzorowany na Disneylandzie. Zgodnie z ostatnim raportem dla akcjonariuszy wykonawcy inwestycji, firmy Imtech, oddziały w Polsce i Niemczech przyczyniły się do potężnych strat finansowych, które mogą zaważyć na dalszym losie holenderskiej korporacji.

REKLAMA

Za inwestycję odpowiada spółka Las Palm, utworzona przez konsorcjum inwestorów prywatnych i instytucjonalnych z Luksemburga.

Pierwsze informacje o Adventure World Warsaw pojawiły się w 2011 roku. Prace ruszyły dość szybko i w lipcu 2012 roku podpisana została umowa z wykonawcą - holenderską firmą Royal Imtech. Pierwotna wartość przedsięwzięcia to nawet 620 mln euro. Ostatecznie wzrosła do 814 mln euro.

Zgodnie z raportem dla akcjonariuszy Imtechu, firma przed wejściem w projekt nie przeprowadziła żadnych ocen ryzyka. To nie jedyny zarzut dla zarządców korporacji w Niemczech i Polsce - czyli spółek, które zajmowały się inwestycją. Zgodnie z opinią audytorów, niemiecka i polska placówka Imtechu od kilku lat sztucznie pompowała wyniki w celu zwiększenia premi dla zarządców. Firmy dokonywały także fikcyjnych transakcji na rzecz Adventure World Warsaw oraz udzielały zabezpieczenia na kredyt dla AWW.

To nie wszystko. Imtech ma m.in. do zapłacenia 12 mln euro na rzecz podwykonawców przyszłej inwestycji. Firmy te należą do szefa AWW. Nieprawidłowości znaleziono także przy wykupowaniu gruntów pod inwestycje. Łącznie chodzi okilejne 13 mln euro, które przekazała polska placówka Imtechu.

Nieprawidłowości zaczęły wychodzić na jaw na początku tego roku.  Centrala w Holandii zawiesiła zarząd Imtech Poland, a menedżerowie Imtech Germany ustąpili ze stanowiska. Wcześniej jednak zniknęła część dokumentacji i kluczy dostępu do systemów firmy, a 31 pracowników zostało zwolnionych. 

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Imtech złożył do prokuratury w Hamburgu i Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez byłych menedżerów spółek.

Nieznane są losy samej inwestycji. AWW zapowiadał, że do końca II kwartału otrzyma długoterminowe finansowanie na inwestycję oraz podpisana zostanie umowa z nowym podwykonawcą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA