PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków Airport rusza na GPW

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 lis 2015 14:44

Kraków Airport rusza na GPW Kraków Airport, fot. pl.wikipedia.org

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice czyni starania, aby jego akcje były notowane na warszawskiej giełdzie. - My jesteśmy gotowi, ale potrzebna jest decyzja właścicieli spółki - poinformował prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

REKLAMA

Jak powiedział, koncepcja wejścia lotniska na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie została przedstawiona przez zarząd spółki jej właścicielom, czyli PP Porty Lotnicze, które posiada ponad 76 proc. udziałów, a także samorządowi województwa małopolskiego, Krakowa i Zabierzowa. Na giełdzie miałaby zostać sprzedana nowa emisja akcji stanowiąca 25-30 proc. obecnego kapitału zakładowego.

- Jesteśmy przygotowani, żeby w ciągu roku to przeprowadzić, natomiast potrzebna jest decyzja właścicielska - zaznaczył prezes spółki zarządzającej lotniskiem.

W jego ocenie sytuacja finansowa MPL jest tak dobra, że nie byłoby problemów ze sprzedażą akcji na giełdzie. Pozyskane środki przeznaczone byłyby na realizację nowego projektu, a upublicznienie spółki zwiększyłoby płynność aktywów i podniosło jej postrzeganie wśród instytucji finansowych. Pamuła powołując się na opracowanie firmy Ernst&Young podał, że obecna wycena krakowskiego lotniska wynosi blisko 1 mld zł.

Pieniądze pozyskane z giełdy zarząd lotniska chciałby przeznaczyć na realizację nowego projektu pod nazwą Airport City. W jego ramach planowana jest budowa kompleksu biurowego i mieszkaniowego na posiadanych terenach w sąsiedztwie portu.

- Chciałbym doprowadzić do tego, żeby przychód lotniska był zdywersyfikowany i nie zależał wyłącznie od latających do Krakowa linii lotniczych i terminala pasażerskiego - podkreślił Pamuła.

Według niego wprowadzenie Kraków Airport na giełdę mogłoby być dla PP Porty Lotnicze swoistym pilotażem przed podobnymi operacjami dotyczącymi innych polskich lotnisk.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. Jak zapowiedział w czwartek Pamuła, w tym roku odprawi on rekordową liczbę 4,2 mln pasażerów. W sezonie zimowym lotnisko oferuje ponad 50 połączeń regularnych, obsługiwanych przez 13 linii lotniczych.

W czwartek na lotnisku zakończono kolejną inwestycję związaną z rozbudową portu: przebudowę części operacyjnej krakowskiego lotniska. Inwestycja polegała na przebudowaniu dróg kołowania i poszerzeniu płyty postojowej dla samolotów.

W ramach inwestycji prowadzonej od wiosny 2013 r. wymienione zostały nawierzchnie dróg kołowania Charlie, Alfa, Golf, Bravo i Fokstrot. Pozwala to na lądowanie cięższych maszyn. Dzięki zainstalowaniu nowego oświetlenia, samoloty mogą bezpiecznie poruszać się po nawierzchniach lotniskowych w warunkach ograniczonej widzialności.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA