PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Krakowskie lotnisko szykuje się na przyjęcie pielgrzymów na ŚDM

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2016 14:55

Krakowskie lotnisko szykuje się na przyjęcie pielgrzymów na ŚDM Fot. Kraków - Balice

30 czerwca zakończą się prace związane z drugim etapem rozbudowy terminala pasażerskiego krakowskiego lotniska Balice polegające na modernizacji starych hal przylotów i odlotów. Według zapowiedzi władz portu lotnisko będzie przygotowane na przyjęcie pielgrzymów na ŚDM.

REKLAMA

"Dzisiaj najważniejsze jest przygotowanie lotniska na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Z drugim etapem zdążymy do tego czasu" - powiedział w piątek Radosław Włoszek, p.o. prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.

W drugim etapie inwestycji do dyspozycji pasażerów zostaną oddane m.in.: restauracja, kawiarnia, business lounge dla podróżujących ze strefy Schengen, trzeci rękaw dla samolotów, trzy nowe gate'y (w sumie będzie ich 14), oraz 28 stanowisk odpraw (check-in). W lipcu zostanie również zakończona fasada terminalu.

Jak poinformowała PAP Monika Pabisek, p.o. rzecznika prasowego Kraków Airport, dla pielgrzymów przybywających na ŚDM będzie przygotowana osobna ścieżka obsługi wraz z wolontariuszami, którzy przeprowadzą młodzież przez terminal do nowego parkingu naziemnego. Tam będą oczekiwać na nich autobusy. "Dla pielgrzymów jak i innych pasażerów nie przewidujemy żadnych utrudnień w czasie ŚDM" - zaznaczyła.

Dodała, że według wstępnych danych przylot na krakowskie lotnisko potwierdziło 20 tysięcy pielgrzymów, czyli tyle, ile ile port obsługuje w ciągu jednego dnia. Do tej pory zgłoszono tylko pięć samolotów czarterowych; linie regularne na czas ŚDM wprowadzą dodatkowe loty lub większe samoloty na obsługiwanych trasach do Krakowa.

W trzecim i ostatnim etapie rozbudowy lotniska, który zakończy się w drugiej połowie tego roku powstanie m.in. kompleks VIP i General Aviation (loty prywatne i biznesowe). Zostanie też otwarty taras widokowy.

Pierwotny termin zakończenia całości rozbudowy istniejącego terminalu pasażerskiego przewidywany był na marzec 2015 r. Pierwszy etap inwestycji został zakończony we wrześniu 2015 r.

Dzięki rozbudowie terminala pasażerskiego przepustowość krakowskiego lotniska wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie z obecnych 3,5 mln. Wartość inwestycji realizowanej od wiosny 2013 r. przez włoską firmę Astaldi S.p.A. wynosi 368,88 mln zł brutto.

Terminal pasażerski po rozbudowie będzie miał ponad 56 tys. m.kw. powierzchni użytkowej. Rozbudowa budynku została zaprojektowana tak, by zintegrować nową część obiektu z już istniejącą i stworzyć obiekt o jednolitej strukturze przestrzenno-funkcjonalnej. Znakiem identyfikującym krakowskie lotnisko jest nowa frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA