PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Krakowskie lotnisko wchodzi do pierwszej ligi

  • Autor: PAP
  • 06 maj 2015 16:57

Trzy tradycyjne linie lotnicze: British Airways, Swiss International i KLM uruchamiają w tym miesiącu swoje połączenia do Krakowa. "Wchodzimy do pierwszej ligi lotnisk w Europie" - ocenił prezes lotniska i zapowiedział nową inwestycję - budowę pasa startowego.

REKLAMA

"Ze względu na liczbę połączeń i rodzaj linii lotniczych, które stąd latają wchodzimy do pierwszej ligi lotnisk regionalnych w Europie" - powiedział PAP w środę prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

Dodał, że zgodnie z prognozą w tym roku krakowskie lotnisko zamierza przekroczyć próg 4 mln odprawionych pasażerów. "Będzie to kolejna cegiełka, bo staniemy się portem mieszczącym się w kategorii lotnisk od 4 mln do 20 mln pasażerów, bo takie są kryteria oceny w Europie" - zaznaczył prezes.

Jak przypomniał, w obowiązującej obecnie letniej siatce połączeń z krakowskiego portu operuje 17 przewoźników, z czego większość to linie tradycyjne, w tym najwięksi gracze na europejskim niebie.

1 maja, po sześciu latach przerwy, loty z głównego londyńskiego lotniska Heathrow do Krakowa zainaugurował brytyjski narodowy przewoźnik British Airways. Są one wykonywane w sezonie letnim cztery razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i niedziele), a w sezonie zimowym trzy razy w tygodniu (we wtorki, piątki i niedziele).

W tym samym dniu połączenie z Zurychu do Krakowa otworzyły szwajcarskie linie Swiss International Air Lines, należące do grupy Lufthansa. Są one wykonywane cztery razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i niedziele).

18 maja do Krakowa zaczną latać holenderskie linie lotnicze KLM, członek sojuszu lotniczego Skyteam. Rejsy na amsterdamskie lotnisko Schiphol będą realizowane siedem razy w tygodniu.

Pamuła podkreślił, że dobiega końca rozbudowa Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, której poszczególne etapy będą sukcesywnie oddawane do użytku w drugiej połowie tego roku. Dzięki inwestycji przepustowość lotniska wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie; teraz może ono odprawić do 3,5 mln osób rocznie.

Obecnie na lotnisku trwają prace budowlane związane z rozbudową terminalu oraz remontem dróg kołowania i rozbudową płyty postojowej. Przebudowywany jest także wewnętrzny układ komunikacyjny lotniska. Łączna wartość tych inwestycji wynosi ponad 500 mln zł.

Kończy się także modernizacja połączenia kolejowego między centrum Krakowa a lotniskiem Balice polegająca na dobudowaniu drugiego toru na odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Balice, wydłużeniu połączenia o około 500 metrów do głównego terminalu lotniskowego oraz elektryfikacji linii.

Jak zapowiedział prezes lotniska w lipcu tego roku władze poru podejmą decyzję o kolejnej inwestycji - budowie nowego pasa startowego o długości 3 tys. m. Będzie on przebiegał w pobliżu istniejącego pasa i krzyżował się z nim w 3/4 długości. Po zakończeniu inwestycji, które może nastąpić w 2017 r. stary pas będzie pełnił rolę zapasową i postojową, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kraków Airport jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce. W zeszłym roku obsłużył rekordową liczbę prawie 3,818 mln pasażerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Tysiacletni 2015-05-07 09:19:48
    Często latam i właściwie to w zależności od różnych czynników korzystam z krakowskiego lub katowickiego lotniska. I to jest w nich najlepsze, że jak z jednego nie można skorzystać np. przez pogodę, to zawsze w rezerwie jest to drugie, oddalone tylko od 95 km.
  • Ted 2015-05-06 17:52:11
    Jeżeli krakowskie lotnisko chce być liderem , to już musi myśleć o następnej rozbudowie . Unia i USA stworzą jedną strefę handlową , to kwestia krótkiego czasu. Wtedy lotnisko musi przyjmować kontenerowce , potrzebny będzie terminal do przyjmowania dużej ilości kontenerów.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA