PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys w Rosji i na Ukrainie uderzył w wyniki Warimpeksu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 sie 2014 08:21

Kryzys w Rosji i na Ukrainie uderzył w wyniki Warimpeksu

Pierwsze półrocze 2014 charakteryzowały, z perspektywy spółki Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG, trzy istotne czynniki: stabilny rozwój sytuacji w zakresie aktywów i poprawa przychodów z aktywów, udane wyjście z segmentu luksusowych hoteli w Pradze i tym samym poprawa portfolio hoteli oraz w końcu sytuacja polityczna na Ukrainie i w Rosji.

REKLAMA

Działalność operacyjna w pierwszym półroczu 2014 rozwijała się pozytywnie, uwzględniając liczbę pokoi podlegających całkowitej konsolidacji, pomniejszoną o 7 proc. w związku ze sprzedażą hoteli. Coraz lepsze wyniki hoteli widoczne są w szczególności na przykładzie Net Operating Profit na każdy dostępny pokój, który wzrósł o 7 proc.

Skonsolidowane przychody z działalności hoteli spadły w porównaniu z porównywalnym okresem o 9 proc. do 31 mln Euro - włączając wszystkie joint ventures o 4 proc. Wskaźnik EBITDA spadł o 5 proc. do 7,7 mln Euro, a EBIT z 5,2 mln Euro do -1,4 mln EUR. Spadki te są skutkiem głównie niższego wyniku ze sprzedaży nieruchomości i ujemnych wyników wyceny w Rosji, które wyniosły ok. -3 mln Euro.

Wynik z działalności finansowej nieco się poprawił w porównaniu z I półroczem 2013 i wyniósł -10,7 mln Euro (I półrocze 2013: -12,5 mln Euro), natomiast wynik finansowy okresu był ujemny i wyniósł -10,8 mln Euro.

- Rosja i Ukraina sprawiają, że świat wstrzymuje oddech. Nasze interesy w St. Petersburgu i Jekaterynburgu toczą się jednak w dalszym ciągu zgodnie z planem. Kryzys na Ukrainie ma jednak negatywny wpływ na wyceny naszych aktywów w Rosji - mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpexu.

- W sumie udało nam się kontynuować naszą strategię koncentracji na tzw. ‚high performer‘ i zwiększyć Net Operating Profit na każdy dostępny pokój o 7 proc. - dodał.

Słabszy wzrost gospodarki rosyjskiej nie miał dotychczas negatywnego wpływu na rezerwacje w hotelach w Jekaterynburgu i St. Petersburgu. Niemniej jednak ceny pokoi w Euro spadły w związku z osłabieniem rubla. Obłożenie hotelu angelo w Jekaterynburgu wzrosło na przykład o 12 proc., podczas gdy średnia cena pokoju w Euro spadła o 20 proc. na skutek wahań kursów walut. W St. Petersburgu wpływ na ceny pokoi był jednak znacznie słabszy.

W AirportCity St. Petersburg w lutym 2014 podpisany został dokument Term Sheet z rosyjskim funduszem emerytalnym, dotyczący sprzedaży obu biurowców „Jupiter 1" i „Jupiter 2". Sytuacja polityczna nie wpłynęła na negocjacje dotyczące sprzedaży, podobnie jak i na aktualną cenę kupna.

- W związku ze złożonością transakcji sprzedaży tych rozmiarów oczekujemy jej zakończenia pod koniec roku. Porównywalnym projektem była sprzedaż Hotelu InterContinental w Warszawie w 2012 roku - także w tym przypadku negocjacje trwały niemal rok - wyjaśnia Jurkowitsch.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA