PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys w Rosji i na Ukrainie uderzył w wyniki Warimpeksu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 sie 2014 08:21

Kryzys w Rosji i na Ukrainie uderzył w wyniki Warimpeksu

Pierwsze półrocze 2014 charakteryzowały, z perspektywy spółki Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG, trzy istotne czynniki: stabilny rozwój sytuacji w zakresie aktywów i poprawa przychodów z aktywów, udane wyjście z segmentu luksusowych hoteli w Pradze i tym samym poprawa portfolio hoteli oraz w końcu sytuacja polityczna na Ukrainie i w Rosji.

REKLAMA

Działalność operacyjna w pierwszym półroczu 2014 rozwijała się pozytywnie, uwzględniając liczbę pokoi podlegających całkowitej konsolidacji, pomniejszoną o 7 proc. w związku ze sprzedażą hoteli. Coraz lepsze wyniki hoteli widoczne są w szczególności na przykładzie Net Operating Profit na każdy dostępny pokój, który wzrósł o 7 proc.

Skonsolidowane przychody z działalności hoteli spadły w porównaniu z porównywalnym okresem o 9 proc. do 31 mln Euro - włączając wszystkie joint ventures o 4 proc. Wskaźnik EBITDA spadł o 5 proc. do 7,7 mln Euro, a EBIT z 5,2 mln Euro do -1,4 mln EUR. Spadki te są skutkiem głównie niższego wyniku ze sprzedaży nieruchomości i ujemnych wyników wyceny w Rosji, które wyniosły ok. -3 mln Euro.

Wynik z działalności finansowej nieco się poprawił w porównaniu z I półroczem 2013 i wyniósł -10,7 mln Euro (I półrocze 2013: -12,5 mln Euro), natomiast wynik finansowy okresu był ujemny i wyniósł -10,8 mln Euro.

- Rosja i Ukraina sprawiają, że świat wstrzymuje oddech. Nasze interesy w St. Petersburgu i Jekaterynburgu toczą się jednak w dalszym ciągu zgodnie z planem. Kryzys na Ukrainie ma jednak negatywny wpływ na wyceny naszych aktywów w Rosji - mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpexu.

- W sumie udało nam się kontynuować naszą strategię koncentracji na tzw. ‚high performer‘ i zwiększyć Net Operating Profit na każdy dostępny pokój o 7 proc. - dodał.

Słabszy wzrost gospodarki rosyjskiej nie miał dotychczas negatywnego wpływu na rezerwacje w hotelach w Jekaterynburgu i St. Petersburgu. Niemniej jednak ceny pokoi w Euro spadły w związku z osłabieniem rubla. Obłożenie hotelu angelo w Jekaterynburgu wzrosło na przykład o 12 proc., podczas gdy średnia cena pokoju w Euro spadła o 20 proc. na skutek wahań kursów walut. W St. Petersburgu wpływ na ceny pokoi był jednak znacznie słabszy.

W AirportCity St. Petersburg w lutym 2014 podpisany został dokument Term Sheet z rosyjskim funduszem emerytalnym, dotyczący sprzedaży obu biurowców „Jupiter 1" i „Jupiter 2". Sytuacja polityczna nie wpłynęła na negocjacje dotyczące sprzedaży, podobnie jak i na aktualną cenę kupna.

- W związku ze złożonością transakcji sprzedaży tych rozmiarów oczekujemy jej zakończenia pod koniec roku. Porównywalnym projektem była sprzedaż Hotelu InterContinental w Warszawie w 2012 roku - także w tym przypadku negocjacje trwały niemal rok - wyjaśnia Jurkowitsch.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA