PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys w Rosji nie sprzyja Warimpeksowi

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 sie 2015 14:43

Kryzys w Rosji nie sprzyja Warimpeksowi Franz Jurkowitsch, prezes zarządu Grupy Warimpex

Trudna sytuacja na rynku rosyjskim przyczyniła się do spadku przychodów w hotelach rosyjskich spółki Warimpex o 36%. Ujemny wynik finansowy netto, - 24,9 mln euro, to konsekwencja słabszego rubla i strat związanych z niższą wyceną aktywów.

REKLAMA

Kryzys rosyjski odczuł również hotel Dvorak w czeskich Karlovych Varach, którego 40-procentowy spadek w przychodach wynikał z braku gości z Rosji.

Łączne przychody uzyskane przez Warimpex w segmencie nieruchomości hotelowych spadły do 25,8 mln euro, czyli o 17% w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 r. Łączne przychody ze sprzedaży spadły o 24%: do 27,9 mln euro z 36,7 mln euro rok wcześniej.

Wskaźnik EBITDA spadł natomiast o 23%, z 7,7 mln euro do 5,9 mln euro, a EBIT - z -1,4 mln do -19,2 mln euro. Poza rynkiem rosyjskim Warimpex odnotował z działalności hoteli wynik dodatni – wskaźnik Net Operating Profit na jeden dostępny pokój wyniósł +12%.

Mimo trudności związanych z sytuacją w Rosji, spółka w minionym półroczu osiągnęła także sukcesy. Między innymi, w pierwszym kwartale sfinalizowano sprzedaż obu biurowców Jupiter w AIRPORTCITY w Petersburgu, a w drugim kwartale podpisano z firmą mLeasing umowę leasingu zwrotnego dotyczącą hotelu andel’s w Łodzi.

Ponadto, ukończono rewitalizację położonego w Budapeszcie biurowca Erzsébet Office
o powierzchni 14.500 mkw. oraz biurowca Zeppelin w AIRPORTCITY w Petersburgu. Dla obydwu obiektów udało się już na wstępie pozyskać długoterminowych najemców, którzy wkrótce się wprowadzą.

- Trudna sytuacja gospodarcza w Rosji jest dla nas bez wątpienia wielkim wyzwaniem. Abstrahując od faktu, że złagodzenie sytuacji doprowadzi do odwrócenia tendencji obniżających nasze wyniki, cały czas intensywnie pracujemy nad poprawą przychodów z naszych hoteli, nad transakcjami i projektami deweloperskimi. We wrześniu spodziewamy się zamknięcia transakcji sprzedaży hotelu andel’s w Berlinie. Do ukończonych obiektów deweloperskich w Budapeszcie i Petersburgu wprowadzają się najemcy, a w Krakowie i Berlinie przygotowujemy się do kolejnych interesujących inwestycji – wyjaśnia Franz Jurkowitsch, prezes firmy Warimpex.

Jurkowitsch dodaje, że w drugim półroczu 2015 roku celem Warimpeksu będzie dalsza realizacja projektów deweloperskich oraz zainicjowanie bądź zamknięcie kolejnych transakcji, a także dalsza praca nad wzmocnieniem fundamentów finansowych firmy, poprawą warunków finansowania i wzrostem przychodów z hoteli.

Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG to spółka inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Wiedniu, notowana na giełdach w Wiedniu i w Warszawie (WXF). Jako jeden z największych inwestorów na rynku hotelarskim w Europie Środkowej i Wschodniej, Warimpex jest obecnie właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym 18 hoteli biznesowych i luksusowych o łącznej liczbie ok. 4 600 pokoi, a także budynków komercyjnych i biurowych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 42 000 m2. W ciągu ostatnich 25 lat Warimpex zrealizował projekty deweloperskie o łącznej wartości ponad 1 mld euro. Spółka działa w 7 krajach europejskich.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA