PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys w Rosji nie sprzyja Warimpeksowi

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 sie 2015 14:43

Kryzys w Rosji nie sprzyja Warimpeksowi Franz Jurkowitsch, prezes zarządu Grupy Warimpex

Trudna sytuacja na rynku rosyjskim przyczyniła się do spadku przychodów w hotelach rosyjskich spółki Warimpex o 36%. Ujemny wynik finansowy netto, - 24,9 mln euro, to konsekwencja słabszego rubla i strat związanych z niższą wyceną aktywów.

REKLAMA

Kryzys rosyjski odczuł również hotel Dvorak w czeskich Karlovych Varach, którego 40-procentowy spadek w przychodach wynikał z braku gości z Rosji.

Łączne przychody uzyskane przez Warimpex w segmencie nieruchomości hotelowych spadły do 25,8 mln euro, czyli o 17% w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 r. Łączne przychody ze sprzedaży spadły o 24%: do 27,9 mln euro z 36,7 mln euro rok wcześniej.

Wskaźnik EBITDA spadł natomiast o 23%, z 7,7 mln euro do 5,9 mln euro, a EBIT - z -1,4 mln do -19,2 mln euro. Poza rynkiem rosyjskim Warimpex odnotował z działalności hoteli wynik dodatni – wskaźnik Net Operating Profit na jeden dostępny pokój wyniósł +12%.

Mimo trudności związanych z sytuacją w Rosji, spółka w minionym półroczu osiągnęła także sukcesy. Między innymi, w pierwszym kwartale sfinalizowano sprzedaż obu biurowców Jupiter w AIRPORTCITY w Petersburgu, a w drugim kwartale podpisano z firmą mLeasing umowę leasingu zwrotnego dotyczącą hotelu andel’s w Łodzi.

Ponadto, ukończono rewitalizację położonego w Budapeszcie biurowca Erzsébet Office
o powierzchni 14.500 mkw. oraz biurowca Zeppelin w AIRPORTCITY w Petersburgu. Dla obydwu obiektów udało się już na wstępie pozyskać długoterminowych najemców, którzy wkrótce się wprowadzą.

- Trudna sytuacja gospodarcza w Rosji jest dla nas bez wątpienia wielkim wyzwaniem. Abstrahując od faktu, że złagodzenie sytuacji doprowadzi do odwrócenia tendencji obniżających nasze wyniki, cały czas intensywnie pracujemy nad poprawą przychodów z naszych hoteli, nad transakcjami i projektami deweloperskimi. We wrześniu spodziewamy się zamknięcia transakcji sprzedaży hotelu andel’s w Berlinie. Do ukończonych obiektów deweloperskich w Budapeszcie i Petersburgu wprowadzają się najemcy, a w Krakowie i Berlinie przygotowujemy się do kolejnych interesujących inwestycji – wyjaśnia Franz Jurkowitsch, prezes firmy Warimpex.

Jurkowitsch dodaje, że w drugim półroczu 2015 roku celem Warimpeksu będzie dalsza realizacja projektów deweloperskich oraz zainicjowanie bądź zamknięcie kolejnych transakcji, a także dalsza praca nad wzmocnieniem fundamentów finansowych firmy, poprawą warunków finansowania i wzrostem przychodów z hoteli.

Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG to spółka inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Wiedniu, notowana na giełdach w Wiedniu i w Warszawie (WXF). Jako jeden z największych inwestorów na rynku hotelarskim w Europie Środkowej i Wschodniej, Warimpex jest obecnie właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym 18 hoteli biznesowych i luksusowych o łącznej liczbie ok. 4 600 pokoi, a także budynków komercyjnych i biurowych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 42 000 m2. W ciągu ostatnich 25 lat Warimpex zrealizował projekty deweloperskie o łącznej wartości ponad 1 mld euro. Spółka działa w 7 krajach europejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA