PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys w Rosji wciąż uderza w wyniki Warimpeksu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 maj 2015 09:07

Kryzys w Rosji wciąż uderza w wyniki Warimpeksu Franz Jurkowitsch

Mimo wzrostu wartości rubla na początku roku, kryzys rosyjski w dalszym ciągu negatywnie wpływa na wyniki Warimpeksu. Wyniki z działalności hoteli niezwiązanych z Rosją uległy poprawie.

REKLAMA

W sumie przychody hoteli ze sprzedaży spadły o 21 % w porównaniu z I kwartałem 2014. Mimo poprawy wyników z działalności finansowej, wynikającej z dodatnich różnic kursowych w związku z ponownie rosnącą od początku roku wartością rubla, ostateczny wynik był ujemny i wyniósł -5,3 mln Euro (Q1 2014: -8,8 mln Euro).

- Zasadniczo obserwujemy obecnie to, co zapowiadaliśmy przy okazji informowania o wynikach za rok 2014: Ujemne różnice kursowe niewpływające na przepływy pieniężne szybko ulegają wyrównaniu w związku ze wzrostem wartości rosyjskiego rubla od początku 2015 roku. Jednak podobnie, jak po kryzysie z 2008 roku, musi upłynąć trochę czasu, zanim uda nam się osiągnąć obroty w hotelach także w Rosji na poziomie z roku 2014 - mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.

- Nie można przy tym zapominać, że w branży hotelarskiej I kwartał tradycyjnie jest najsłabszy w całym roku i w związku z tym nie wyraża w pełni przebiegu działalności w pozostałym okresie - dodaje. 

Obroty hoteli niezwiązanych z Rosją wzrosły o 3 %, wyniki poprawiły się wyraźnie o 12 % w przypadku Net Operating Profit (NOP) na jeden dostępny pokój. Siłą napędową były głównie Polska i Berlin. Hotele rosyjskie w Jekaterynburgu i Petersburgu zanotowały wyraźne spadki zarówno w obłożeniu jak i w cenach pokoi. Hotel Dvorak w czeskich Karlovych Varach, w którym odsetek gości rosyjskich i ukraińskich zwykle jest bardzo wysoki, odczuł brak wielu gości uzyskując przychody niższe o ok. 35 %. W sumie przychody ze sprzedaży w hotelach związanych z Rosją, liczone w Euro, były niższe od ubiegłorocznych w tym samym okresie o ok. 44 %. Mimo pozytywnych zmian dot. aktywów nierosyjskich nie udało się zniwelować spadków w Rosji i Karlovych Varach, na skutek czego przychody ze sprzedaży w branży hotelarskiej spadły łącznie o 21 % do 10,1 mln Euro.

Przychody Grupy w I kwartale ze sprzedaży spadły o 29 % do 11 mln EUR. Wskaźnik EBITDA spadł z 1,9 mln Euro o 16 % do 1,6 mln Euro, podczas gdy EBIT w wysokości -0,5 mln Euro pozostaje na poziomie z ubiegłego roku. Wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures wzrósł z -8 mln Euro do -3,9 mln Euro, głównie dzięki wzrostowi kursu rubla od początku roku. W efekcie wynik finansowy netto okresu był ujemny i wyniósł -5,3 mln Euro. W związku ze zmianami kursowymi w porównaniu z rokiem ubiegłym był jednak lepszy o 40 %

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA