PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys w Rosji wciąż uderza w wyniki Warimpeksu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 maj 2015 09:07

Kryzys w Rosji wciąż uderza w wyniki Warimpeksu Franz Jurkowitsch

Mimo wzrostu wartości rubla na początku roku, kryzys rosyjski w dalszym ciągu negatywnie wpływa na wyniki Warimpeksu. Wyniki z działalności hoteli niezwiązanych z Rosją uległy poprawie.

REKLAMA

W sumie przychody hoteli ze sprzedaży spadły o 21 % w porównaniu z I kwartałem 2014. Mimo poprawy wyników z działalności finansowej, wynikającej z dodatnich różnic kursowych w związku z ponownie rosnącą od początku roku wartością rubla, ostateczny wynik był ujemny i wyniósł -5,3 mln Euro (Q1 2014: -8,8 mln Euro).

- Zasadniczo obserwujemy obecnie to, co zapowiadaliśmy przy okazji informowania o wynikach za rok 2014: Ujemne różnice kursowe niewpływające na przepływy pieniężne szybko ulegają wyrównaniu w związku ze wzrostem wartości rosyjskiego rubla od początku 2015 roku. Jednak podobnie, jak po kryzysie z 2008 roku, musi upłynąć trochę czasu, zanim uda nam się osiągnąć obroty w hotelach także w Rosji na poziomie z roku 2014 - mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.

- Nie można przy tym zapominać, że w branży hotelarskiej I kwartał tradycyjnie jest najsłabszy w całym roku i w związku z tym nie wyraża w pełni przebiegu działalności w pozostałym okresie - dodaje. 

Obroty hoteli niezwiązanych z Rosją wzrosły o 3 %, wyniki poprawiły się wyraźnie o 12 % w przypadku Net Operating Profit (NOP) na jeden dostępny pokój. Siłą napędową były głównie Polska i Berlin. Hotele rosyjskie w Jekaterynburgu i Petersburgu zanotowały wyraźne spadki zarówno w obłożeniu jak i w cenach pokoi. Hotel Dvorak w czeskich Karlovych Varach, w którym odsetek gości rosyjskich i ukraińskich zwykle jest bardzo wysoki, odczuł brak wielu gości uzyskując przychody niższe o ok. 35 %. W sumie przychody ze sprzedaży w hotelach związanych z Rosją, liczone w Euro, były niższe od ubiegłorocznych w tym samym okresie o ok. 44 %. Mimo pozytywnych zmian dot. aktywów nierosyjskich nie udało się zniwelować spadków w Rosji i Karlovych Varach, na skutek czego przychody ze sprzedaży w branży hotelarskiej spadły łącznie o 21 % do 10,1 mln Euro.

Przychody Grupy w I kwartale ze sprzedaży spadły o 29 % do 11 mln EUR. Wskaźnik EBITDA spadł z 1,9 mln Euro o 16 % do 1,6 mln Euro, podczas gdy EBIT w wysokości -0,5 mln Euro pozostaje na poziomie z ubiegłego roku. Wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures wzrósł z -8 mln Euro do -3,9 mln Euro, głównie dzięki wzrostowi kursu rubla od początku roku. W efekcie wynik finansowy netto okresu był ujemny i wyniósł -5,3 mln Euro. W związku ze zmianami kursowymi w porównaniu z rokiem ubiegłym był jednak lepszy o 40 %

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA