PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Które firmy hotelarskie w Polsce zarabiają najwięcej? Poznaj liderów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 sie 2014 17:31

Które firmy hotelarskie w Polsce zarabiają najwięcej? Poznaj liderów

Orbis SA, Hekon Hotele Ekonomiczne SA oraz LIM Sp. z o.o. Sp.k. - to trzy największe spółki hotelarskie w Polsce pod względem przychodów ze sprzedaży - wynika z raportu "Ranking Horeca - 800 firm z branży hotelarskiej", przygotowanego w oparciu o dane firmy Bisnode.

REKLAMA

Spółka Bisnode prześledziła wyniki spółek hotelarskich działających na polskim rynku. Z analizy danych za 2012 rok wynika, że najwyższe przychody ze sprzedaży wypracowała notowana na GPW spółka Orbis SA - 537,389 mln zł (spadek o 0,61 proc. rdr), osiągając zysk netto na poziomie 104,241 mln zł (spadek o 17,72 proc. rdr). Spółka, której partnerem strategicznym i udziałowcem jest firma Accor, ma ok. 60 hoteli w Polsce i na Litwie.

Firma Hekon Hotele Ekonomiczne SA, której 100-proc. udziałowcem jest Orbis SA, miała w 2012 roku 184,048 mln zł przychodów ze sprzedaży (wzrost o 7,85 rdr) oraz 31,396 mln zł zysku netto (wzrost o 0,28 proc. rdr).

Trzecie miejsce należy do warszawskiej spółki LIM, właściciela Centrum LIM - Hotelu Marriott w centrum stolicy - z przychodami ze sprzedaży w 2012 roku w wysokości 161,489 mln zł (wzrost o 13,18 proc. rdr) i zyskiem netto w kwocie 18,634 mln zł, który wzrósł w ciągu roku aż o ponad 63 proc.
Centrum LIM - Hotel Marriott jest kompleksem biurowo-hotelowym. Składa się z dwóch kondygnacji podziemnych, trzykondygnacyjnego podium oraz 42-piętrowej wieży, o łącznej powierzchni 86 tys. mkw. Pięciogwiazdkowy Marriott zajmuje większą część podium, zaś pokoje hotelowe zlokalizowane są w górnej połowie wieży.

Kolejne miejsce w rankingu największych firm hotelarskich działających w Polsce należy do zarejestrowanej w Bełchatowie i należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA firmy Elbest Sp. z o.o. - 134 mln zł przychodów ze sprzedaży i stratą netto w wysokości 11,831 mln zł w 2012 roku. Firma prowadzi m.in. sieć Elbest Hotels - siedem hoteli i pięć ośrodków wypoczynkowych.

Piąte miejsce zajmuje będąca własnością zagranicznych inwestorów firma Hotele Warszawskie Syrena Sp. z o.o. - 66,281 mln zł przychodów oraz 13,468 mln zł zysku. Firma ma trzy hotele w stolicy - Polonia Palace, MDM oraz Metropol. Co ważne, dla porównania w 2011 roku spółka miała stratę w wysokości 126 tys. zł.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA