PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Które firmy hotelarskie w Polsce zarabiają najwięcej? Poznaj liderów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 sie 2014 17:31

Które firmy hotelarskie w Polsce zarabiają najwięcej? Poznaj liderów

Orbis SA, Hekon Hotele Ekonomiczne SA oraz LIM Sp. z o.o. Sp.k. - to trzy największe spółki hotelarskie w Polsce pod względem przychodów ze sprzedaży - wynika z raportu "Ranking Horeca - 800 firm z branży hotelarskiej", przygotowanego w oparciu o dane firmy Bisnode.

REKLAMA

Spółka Bisnode prześledziła wyniki spółek hotelarskich działających na polskim rynku. Z analizy danych za 2012 rok wynika, że najwyższe przychody ze sprzedaży wypracowała notowana na GPW spółka Orbis SA - 537,389 mln zł (spadek o 0,61 proc. rdr), osiągając zysk netto na poziomie 104,241 mln zł (spadek o 17,72 proc. rdr). Spółka, której partnerem strategicznym i udziałowcem jest firma Accor, ma ok. 60 hoteli w Polsce i na Litwie.

Firma Hekon Hotele Ekonomiczne SA, której 100-proc. udziałowcem jest Orbis SA, miała w 2012 roku 184,048 mln zł przychodów ze sprzedaży (wzrost o 7,85 rdr) oraz 31,396 mln zł zysku netto (wzrost o 0,28 proc. rdr).

Trzecie miejsce należy do warszawskiej spółki LIM, właściciela Centrum LIM - Hotelu Marriott w centrum stolicy - z przychodami ze sprzedaży w 2012 roku w wysokości 161,489 mln zł (wzrost o 13,18 proc. rdr) i zyskiem netto w kwocie 18,634 mln zł, który wzrósł w ciągu roku aż o ponad 63 proc.
Centrum LIM - Hotel Marriott jest kompleksem biurowo-hotelowym. Składa się z dwóch kondygnacji podziemnych, trzykondygnacyjnego podium oraz 42-piętrowej wieży, o łącznej powierzchni 86 tys. mkw. Pięciogwiazdkowy Marriott zajmuje większą część podium, zaś pokoje hotelowe zlokalizowane są w górnej połowie wieży.

Kolejne miejsce w rankingu największych firm hotelarskich działających w Polsce należy do zarejestrowanej w Bełchatowie i należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA firmy Elbest Sp. z o.o. - 134 mln zł przychodów ze sprzedaży i stratą netto w wysokości 11,831 mln zł w 2012 roku. Firma prowadzi m.in. sieć Elbest Hotels - siedem hoteli i pięć ośrodków wypoczynkowych.

Piąte miejsce zajmuje będąca własnością zagranicznych inwestorów firma Hotele Warszawskie Syrena Sp. z o.o. - 66,281 mln zł przychodów oraz 13,468 mln zł zysku. Firma ma trzy hotele w stolicy - Polonia Palace, MDM oraz Metropol. Co ważne, dla porównania w 2011 roku spółka miała stratę w wysokości 126 tys. zł.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA