PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kup sobie zamek

  • 08 paź 2014 09:16

Od 150 tys. zł do ponad 64 mln złotych – z grubsza tak szeroki jest zakres cen oferowanych dziś na sprzedaż zamków w Europie - wynika z opracowania Lion's Banku. Najmniejszym budżetem trzeba oczywiście dysponować, kupując obiekt w ruinie. Odrestaurowanie go może jednak pochłonąć niemałą fortunę - podkreśla Bartosz Turek z Lion's Banku.

REKLAMA

Oferta za 150 tys. zł czeka na nowego nabywcę XIV-wiecznego zamku w województwie lubuskim. Niestety zazwyczaj tak niska cena oznacza, że obiekt kwalifikuje się do kapitalnego remontu. A odrestaurowanie go może pochłonąć niemałą fortunę - podkreśla Bartosz Turek z Lion's Banku.

Kosztowny remont

- W przypadku tego typu zabytku konsultacje z restauratorem to oczywiste wymaganie. Będzie on chciał, żebyśmy odrestaurowali zamek, dwór czy kamienicę w taki sposób, żeby jak najbardziej przypominały oryginał, a to niestety kosztuje. Trywialna wymiana okien może kosztować kilka razy więcej, niż gdybyśmy korzystali z przeciętnej oferty dostępnej na rynku - wyjaśnia Turek. - W trakcie prac restauratorskich może się w każdej chwili okazać, że czegoś nie przewidzieliśmy i coś jeszcze będzie nas sporo kosztowało - dodaje.

Drogie utrzymanie

Sporo kosztuje także samo utrzymanie własnego zamku. Często więc z ruin podnoszone są historyczne mury, w których później działa hotel, spa czy restauracja. Dzięki temu tętnią one życiem, a portfel właściciela ma szanse pęcznieć, a nie topnieć - dodaje ekspert.

- Taki biznes prowadzony w starych murach ma dodatkowo szansę cieszyć się większym zainteresowaniem turystów - dodaje Turek.
Przykłady zamków, które zostały zamienione na hotele pokazują, że przychody mogą być spore. Stopy zwrotu uzyskane w takich obiektach były nawet dwucyfrowe. Ale również dlatego, że poddając remontowi tego typu obiekty, można liczyć na dofinansowanie nawet w kwocie połowy kosztów. A to podnosi rentowność.

Elżbieta Szczerbak

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA