PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Liczba turystów w Polsce wzrosła o 8 proc. rdr

  • Autor: PAP
  • 06 gru 2013 15:08

Liczba turystów odwiedzających Polskę w okresie styczeń-wrzesień 2013 roku wzrosła o 8 proc. rdr do 12,1 mln, zaś wydatki przez nich poniesione wzrosły o ok. 1 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Activ Group na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

REKLAMA

"W ciągu dziewięciu miesięcy 2013 roku było, jak szacujemy, 56,7 mln przyjazdów cudzoziemców, o 9,4 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Liczbę przyjazdów turystów w tym czasie oceniamy na 12,1 mln (o 8 proc. więcej)" - napisano w raporcie.

"Zeszłoroczne duże tempo wzrostów wywołane przyjazdami obcokrajowców na EURO 2012 zostało w roku 2013 zahamowane, niemniej nadal utrzymywane są kilkuprocentowe wzrosty dla analogicznego okresu rdr" - dodano.

Z raportu wynika, że w badanym okresie 2013 roku średnia długość pobytu turystów w Polsce wyniosła ok. 5 noclegów (więcej niż w 2012 r. - 3,8).

"Przeciętne wydatki turystów poniesione na terenie Polski w okresie od stycznia do września 2013 r. oszacowano na poziomie 413 USD na osobę i 80 USD na jeden dzień pobytu (średnie ważone). Oznacza to niewielki wzrost przeciętnych wydatków na osobę w stosunku do porównywalnego okresu ubiegłego roku (o ok. 1 proc.) i utrzymanie wydatków dziennych na zbliżonym poziomie" - napisano.

"W okresie trzech pierwszych kwartałów 2013 roku przeciętne wydatki odwiedzających jednodniowych oszacowano na poziomie 107 USD na osobę (średnia ważona), o ponad 2 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku" - dodano.

Zdaniem autorów badania, dotychczasowe oszacowania zapowiadają wzrost łącznych wpływów dewizowych z tytułu podróży nierezydentów do Polski za sprawą odwrócenia tendencji spadkowych w segmencie odwiedzających jednodniowych.

"Pozytywnym aspektem jest ponadto zjawisko wydłużania pobytu w Polsce, co dodatnio wpływa na bilans przychodów z turystyki. W dwunastu miesiącach 2013 r. można spodziewać się wzrostu łącznych wpływów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i rynków zamorskich, natomiast znaczącego spadku przychodów z Czech i Słowacji (głównie za sprawą odwiedzających jednodniowych)" - napisano.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA