PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Liczba turystów w Polsce wzrosła o 8 proc. rdr

  • Autor: PAP
  • 06 gru 2013 15:08

Liczba turystów odwiedzających Polskę w okresie styczeń-wrzesień 2013 roku wzrosła o 8 proc. rdr do 12,1 mln, zaś wydatki przez nich poniesione wzrosły o ok. 1 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Activ Group na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

REKLAMA

"W ciągu dziewięciu miesięcy 2013 roku było, jak szacujemy, 56,7 mln przyjazdów cudzoziemców, o 9,4 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Liczbę przyjazdów turystów w tym czasie oceniamy na 12,1 mln (o 8 proc. więcej)" - napisano w raporcie.

"Zeszłoroczne duże tempo wzrostów wywołane przyjazdami obcokrajowców na EURO 2012 zostało w roku 2013 zahamowane, niemniej nadal utrzymywane są kilkuprocentowe wzrosty dla analogicznego okresu rdr" - dodano.

Z raportu wynika, że w badanym okresie 2013 roku średnia długość pobytu turystów w Polsce wyniosła ok. 5 noclegów (więcej niż w 2012 r. - 3,8).

"Przeciętne wydatki turystów poniesione na terenie Polski w okresie od stycznia do września 2013 r. oszacowano na poziomie 413 USD na osobę i 80 USD na jeden dzień pobytu (średnie ważone). Oznacza to niewielki wzrost przeciętnych wydatków na osobę w stosunku do porównywalnego okresu ubiegłego roku (o ok. 1 proc.) i utrzymanie wydatków dziennych na zbliżonym poziomie" - napisano.

"W okresie trzech pierwszych kwartałów 2013 roku przeciętne wydatki odwiedzających jednodniowych oszacowano na poziomie 107 USD na osobę (średnia ważona), o ponad 2 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku" - dodano.

Zdaniem autorów badania, dotychczasowe oszacowania zapowiadają wzrost łącznych wpływów dewizowych z tytułu podróży nierezydentów do Polski za sprawą odwrócenia tendencji spadkowych w segmencie odwiedzających jednodniowych.

"Pozytywnym aspektem jest ponadto zjawisko wydłużania pobytu w Polsce, co dodatnio wpływa na bilans przychodów z turystyki. W dwunastu miesiącach 2013 r. można spodziewać się wzrostu łącznych wpływów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i rynków zamorskich, natomiast znaczącego spadku przychodów z Czech i Słowacji (głównie za sprawą odwiedzających jednodniowych)" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA