PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Liczba zagranicznych turystów w 2013 wzrośnie do 14,9 mln

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2013 16:53

Liczba zagranicznych turystów nocujących w Polsce w 2013 r. wzrośnie do 14,9 mln wobec 14,6 mln w 2012 r. - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Turystyki SGTiR Krzysztof Łopaciński. Jego zdaniem dochody z turystyki w tym roku spadną, zaś średnioroczny wzrost przyjazdów w '13-18 wyniesie 2,5-3 proc.

REKLAMA

"Wcześniej spodziewaliśmy się, że w 2013 roku nastąpi niewielki spadek przyjazdów do Polski. Obawialiśmy się wysokiej bazy z 2012 roku związanej z Mistrzostwami Europy. Okazało się jednak, że ta baza nie była aż tak wysoka, a ponadto część osób przełożyła wyjazd z 2012 r. właśnie na 2013 r." - powiedział w rozmowie z PAP Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji.

"Obecnie prognozujemy, że liczba zagranicznych turystów którzy odwiedzą Polskę w tym roku wzrośnie o ok. 300 tys., do 14,9 mln" - dodał.

W ocenie Instytutu, wzrasta liczba turystów, których celem w Polsce są wydarzenia kulturalno-edukacyjne.

"Dynamicznie rośnie nam liczba zagranicznych osób odwiedzających nasze imprezy kulturalne - festiwale, koncerty, imprezy plenerowe. Brylują w tym przede wszystkim Niemcy, którzy coraz liczniej stawiają się na imprezach muzycznych na zachodzie Polski. Ponadto wzrasta liczba osób odwiedzających Polskę w związku z konferencjami czy seminariami" - powiedział.

"Spada natomiast liczba osób preferujących tzw. turystykę wiejską. Polska przyroda w skali świata czy nawet Europy nie jest dużym magnesem, cudzoziemcy zdecydowanie wolą zwiedzać polskie miasta" - dodał.

W opinii Łopacińskiego, wzrost liczby turystów odwiedzających Polskę nie przełoży się na wzrost dochodów z turystyki, które w tym roku spadną.

"Zmienia się profil turystów przyjeżdżających do Polski. Po pierwsze, kiedyś znacznie większy udział w całym ruchu turystycznym miały osoby starsze, które z założenia wydają więcej - kupują pamiątki, jedzą w droższych restauracjach, nocują w bardziej komfortowych hotelach. Obecnie wzrasta liczba młodych turystów, którzy z większą uwagą patrzą na ceny i których budżet wyjazdowy jest mniejszy" - powiedział.

"Drugim czynnikiem obniżającym dochody jest fakt, że duża część odwiedzających nas turystów nie ma możliwości wydawania pieniędzy. Jeśli przyjeżdżają na koncerty czy festiwale to ograniczają się do spędzenia kilku dni na miejscu, bez podróżowania po kraju. Te czynniki sprawią, że dochody z turystyki w tym roku w Polsce spadną" - powiedział.

LICZBA TURYSTÓW Z POLSKI WZROŚNIE O 4 PROC. DO 9,8 MLN

Dyrektor Instytutu prognozuje, że liczba polskich turystów, którzy w 2013 r. wyjadą na zagraniczny wypoczynek wzrośnie względem 2012 r. o 4 proc. do 9,8 mln.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA